شیمی آلی

مکانیسم واکنش های مهم شیمی آلی + اینفوگرافیک

دانلود مکانیسم واکنش های مهم شیمی آلی شامل واکنش های کاهش روزنموند Rosenmund Reaction، واکنش ساباتیر-سندرنز Sabatier Senderens reaction، واکنش Sandmeyer reaction واکنش سندمیر یا سندمایر. واکنش گاترمن Gattermann reaction، واکنش شاتن–بومان Schotten–Baumann reaction، واکنش استیفن برای سنتز آلدهیدها Stephen aldehyde synthesis، واکنش سنتز اتر ویلیامسون Williamson ether synthesis و واکنش وورتز-فیتیگ Wurtz–Fittig reaction.

مکانیسم واکنش های مهم شیمی آلی

واکنش رزنموند (Rosenmund reaction): که با نام کاهش رزنموند نیز شناخته می‌شود، نوعی واکنش هیدروژنه کردن است که طی آن یک آسیل کلرید به یک آلدهید کاهیده می‌شود. این واکنش در حضور کاتالیزور پالادیم و باریوم سولفات صورت می‌پذیرد.

واکنش ساباتیر-سندرنز Sabatier Senderens reaction: واکنش ساباتیه یا فرایند ساباتیه(به فرانسوی: Sabatier) ، فرآیندی شیمیایی است که طی آن متان و آب از واکنش هیدروژن با دی‌اکسید کربن در دماهای بالا (به شکل بهینه 400-300 درجه سانتی گراد) و فشار (در حدود 3 مگاپاسکال) و در حضور کاتالیزور نیکل تولید می‌شود.

واکنش سندمیر ( Sandmeyer reaction): گونه ای از واکنش های شیمیایی است که برای تولید آریل هالیدها از نمک های دی آزونیوم به کار می رود.

واکنش گاترمن (Gattermann reaction): یک نام واکنش در شیمی آلی است که طی آن یک ترکیب آروماتیک به وسیله مولکول هیدروژن سیانید فرمیل‌دار می‌شود. این واکنش در حضور کاتالیزور فریدل–کرافتس (معمولا. AlCl3) انجام پذیر است.

واکنش شاتن–بومان (Schotten–Baumann reaction): یک نام واکنش در شیمی آلی است که جهت تولید آمید‌ها از آمین‌ها و آسیل کلرید‌ها استفاده می‌شود. همچنین در برخی مواد برای نشان دادن واکنش بین یک آسل کلرید و یک الکل که منجر به تولید یک استر می‌شود نیز از این نام استفاده می‌شود.

واکنش استیفن (Stephen aldehyde synthesis): این واکنش شامل تولید آلدهیدها (R-CHO) از نیتریل‌ها (R-CN) با استفاده از قلع(II) کلرید (SnCl2)، اسید کلریدریک (HCl) و سرد کردن نمک ایمینیوم حاصله ([R-CH=NH2]+Cl) با آب (H2O) است. در مدت زمان سنتز، آمونیوم کلرید نیز تولید می‌شود.

واکنش سنتز ویلیامسون (Williamson synthesis): یک واکنش در شیمی آلی است که طی آن یک اتر از واکنش یک ترکیب آلی هالوژن‌دار با یک الکل به وجود می‌آید. واکنش ویلیامسون در حضور یک باز قوی مانند سدیم هیدروکسید NaOH صورت می‌گیرد.

4.9/5 - (52 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا