شیمی آلی

مکانیسم واکنش افزایش آلدولی متقاطع

مکانیسم واکنش افزایش آلدولی متقاطع در شیمی آلی به صورت اینفوگرافیک در ادامه دانلود کنید. واکنش آلدول بین دو ترکیب کربونیل مختلف، واکنش آلدول متقاطع یا آلدول مخلوط نامیده می شود. برای مثال، اگر استالدهید و پروپانال را در حضور هیدروکسید سدیم مخلوط کنیم، انتظار می‌رود که واکنش آلدول متقاطع با چهار محصول مختلف Crossed Aldol and Directed Aldol Reactions رخ دهد. آلدول، خلاصه شده آلدهید و الکل است. وقتی که انولات یک آلدهید یا کتون با کربن آلفای کربونیل یک مولکول دیگر در شرایط بازی یا اسیدی واکنش می دهد، یک بتا هیدروکسی آلدهید یا کتون به دست می دهد که به این واکنش افزایش آلدولی (Aldol Addition) گفته می شود.

برای مثال، اگر استالدهید و پروپانال را در حضور هیدروکسید سدیم مخلوط کنیم، انتظار می‌رود که واکنش آلدول متقاطع با چهار محصول مختلف رخ دهد. این اتفاق می افتد زیرا هر آلدئید دارای یک هیدروژن ɑ است و بنابراین، می تواند به یک انولات تبدیل شود تا با فرم کربونیل خود یا مولکول دیگر واکنش دهد.

ساختار محصول افزودن آلدول به این بستگی دارد که کدام آلدئید به عنوان انولات عمل می کند و کدام یک به عنوان الکتروفیل واکنش نشان می دهد.

مکانیسم واکنش افزایش آلدولی متقاطع

4.9/5 - (37 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا