شیمی عمومی

ویژگی های ساختار شبه فلزات جدول تناوبی

ویژگی های ساختار شبه فلزات جدول تناوبی

شبه فلز ها در جدول تناوبی شامل شش عنصر به نام های بور، سیلیسیم، ژرمانیم، آرسنیک، آنتیموان و تلوریم می باشند. که در ادامه از جم شیمی به بررسی ساختار شبه فلزات در جدول تناوبی و شبکه های آن ها می پردازیم. نحوه اتصال اتم در شبکه های بلور این شبه فلزات با یکدیگر متفاوت می باشد.

  • بور خالص شفاف است. بلورهای‌ آن بیست‌ وجهی است‌ که‌ در‌ هر‌ گوشه‌ آن یک اتم بور وجود‌ دارد. تمام پیوندهای بور-بور در این‌ بیست‌ وجهی یکسان‌ و با طول‌ پیوند‌ تقریبا‌ 176 پیکومتر‌ هستند. در دگر‌شکل‌ های مختلف بور، اتم‌های‌ بور‌ با‌ شیوه‌ های‌ مختلفی‌ در‌ این‌ بیست‌ وجهی‌ با‌ هم اتصال‌ دارند.
  •  سیلیسیم و ژرمانیم ساختاری‌ شبیه‌ الماس دارند. هر اتم‌ آن ها در‌ یک‌ آرایش‌ چهار وجهی‌ در پیوند کووالانسی با‌ چهار اتم دیگر‌‌‌ است.
  •  آرسنیک لایه مانند است‌ و هر اتم آرسنیک به سه اتم دیگر درون لایه‌ متصل می‌شود. ساختار بلوری آنتیموان شبیه آرسنیک است. آرسنیک و آنتیموان‌ ساختاری‌ شبیه گرافیت‌ دارند.
  •  تلوریم بلورهایی را تشکیل می‌دهد که دارای زنجیرهای مارپیچی تشکیل‌ شده‌ از اتم‌های تلوریم است. هر اتم در زنجیره به دو اتم دیگر پیوند‌ داده‌ است.
4.9/5 - (38 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا