تازه های شیمی

حذف مواد آلاینده بیسفنول ای در آب با ذرات تیتانیوم اکسید

حذف مواد آلاینده بیسفنول ای در آب با ذرات تیتانیوم اکسید

دانشمندان و محققان دانشگاه رایس آمریکا با استفاده از تیتانیوم اکسید ذراتی سنتز کرده اند که قادر به جذب و از بین بردن یکی از مواد آلاینده آب موسوم به بیسفنول ای Bisphenol A می باشند. دانشمندان برای ساخت این ماده ابتدا ذرات تیتانیوم اکسید را با لایه ای از مولکول های سیکلودکسترین می پوشانند و مقداری از این ماده را درون آب آلوده به بیسفنول ای Bisphenol A می ریزند. در مرحله بعد، آب آلوده را در معرض تابش پرتوهای ماوراء بنفش قرار می دهند.
سیکلودکسترین یک مولکول بی خطر مبتنی بر قند می باشد که در تولید مواد غذایی و داروها مورد استفاده قرار می گیرد و قادر است مولکول های بیسفنول ای را جذب کند. بیسفنول ای یک ترکیب شیمیایی آلی ساخته شده توسط انشان است که در فرآیند تولید پلاستیک کاربرد دارد. این ماده برای تولید درب بطری ها، ظروف نگهداری مواد غذایی و خطوط لوله تامین آب مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این که مقادیر اندک این ماده در نوشیدنی ها و مواد غذایی برای انسان بی ضرر است، مصرف طولانی مدت و دراز مدت آن برای سلامت کودکان مضر بوده و باعث فشار خون می شود.

 بیسفنول ای در برابر ترکیبات فعال اکسیژن از جمله هیدروکسیل آسیب پذیر است و در مجاورت و کنار این مواد تجزیه می شود. هنگامی که تیتانیوم اکسید در معرض تابش نور ماوراء بنفش قرار می گیرد، هیدروکسیل آزاد می کند. بدین ترتیب سیکلودکسترین موجود در سطح ذرات تیتانیوم اکسید، بیسفنول ای را جذب کرده و هیدروکسیل آزاد شده در اثر تابش پرتوهای ماوراء بنفش آن را به ترکیبات شیمیایی بی خطر تجزیه می کند.
در آزمایشات اولیه پژوهشگران توانستند 90 درصد از بیسفنول ای موجود در هر لیتر آب را با استفاده از 200 میلی گرم تیتانیوم اکسید آغشته به سیکلودکسترین تنها در مدت یک ساعت پاکسازی کنند.

4.9/5 - (216 امتیاز)
منبع
ساینس دیلی sciencedaily
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا