شیمی آلی

مکانیسم واکنش کاربیل‌ آمین و رایمر-تیمان

اینفوگرافیک مکانیسم واکنش کاربیل‌ آمین و رایمر-تیمان در شیمی آلی که شامل شرح واکنش اشمیت–کلبه نیز می باشد. در ادامه مکانیسم واکنش های مهم شیمی آلی دانلود کنید.

واکنش کاربیل‌آمین (Carbylamine reaction) سنتز یک ایزوسیانید با واکنش یک آمین نوع اول، کلروفرم و باز است. در طی این تبدیل واسطه دی کلروکربن تولید می‌شود. این واکنش با عنوان سنتز ایزوسیانید هافمن نیز شناخته می‌شود.

واکنش رایمر-تیمان (Reimer–Tiemann-Reaktion) یک واکنش شیمیایی در شیمی آلی است که طی آن یک گروه کربونیل با یکی از هیدروژن‌های فنول در موقعیت ارتو جابجا می شود. این واکنش به افتخار دو شیمیدان به نام های کارل رایمر و فردینان تیمان نام‌گذاری شده است. در زیر واکنش تولید سالیسیل‌آلدهید از فنول نشان داده شده است.

واکنش کولبه-اشمیت یا فرآیند کولبه (به نام هرمان کولب و رودولف اشمیت) یک واکنش شیمیایی کربوکسیلاسیون است که با حرارت دادن سدیم فنوکسید (نمک سدیم فنل) با دی اکسید کربن تحت فشار (100 اتمسفر، 125 درجه سانتیگراد) انجام می شود. در نهایت با اسید سولفوریک محصول نهایی یک هیدروکسی اسید معطر است که به نام اسید سالیسیلیک (پیش ساز آسپرین) نیز شناخته می شود.

4.9/5 - (43 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا