تازه های شیمی

سنتز و تولید پوشش های آلی با استفاده از آب

سنتز و تولید پوشش های ارگانیک با استفاده از آب

پژوهشگران دانشگاه TU Wien در اتریش روش جدیدی را برای تولید پوشش های آلی و ارگانیک پیشرفته ابداع کردند که در آن حلال های سمی با مولکول های  آب جایگزین شده اند.  در این شیوه دانشمندان آب را تا دمای 180 درجه سانتی گراد در فشار معینی گرم می کنند. در این شرایط فشار به شدت افزایش یافته و در نتیجه بخش عمده آب به صورت مایع باقی می ماند اما ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن تغییر می کند. در ادامه از جم شیمی به بررسی و شرح کامل این دستاورد علمی می پردازیم.
این وضعیت تعداد پیوندهای هیدروژنی هریک از مولکول های آب را با سایر مولکول ها کاهش می دهد و تعداد یون های آزاد +H3O یا OH در آن را افزایش می دهد. در این حالت آب هم دارای خاصیت اسیدی می شود و هم مانند یک کاتالیزور عمل می کند.
همچنین امکان حل شدن مولکول هایی که در دمای عادی محلول در آب نیستند، در این شرایط فراهم می شود. در نتیجه می توان مولکول های پوشش ارگانیک و آلی را با غلظت زیاد درون آب حل کرد تا پس از سرد شدن به صروت کریستال درآیند.
این در حالی است که در روش های فعلی از حلال های سمی برای تبدیل مولکول های پوشش ارگانیک به کریستال استفاده می شود که برای محیط زیست خطرناک هستند.
پوشش های آلی علاوه بر رنگ های فوق العاده، دارای یک کاربرد فنی مهم هستند. این پوشش ها گروهی از مواد با ویژگی های بسیار خاص هستند که در انواع محصولات الکترونیکی از نمایشگرها گرفته تا کاغذ الکترونیکی و تراشه ها کاربرد دارند. خواص الکترونیکی این مواد در حالت کریستالی که مرتب ترین حالت مولکولی آن ها محسوب می شود، بهبود می یابد و کاربردهای جدیدی را در اختیار محققان می گذارد.

4.9/5 - (266 امتیاز)
منبع
ساینس دیلی sciencedaily
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا