تازه های شیمی

امکان ذوب طلا در دمای محیط توسط میکروسکوب الکترونی عبوری (TEM)

امکان ذوب طلا در دمای محیط توسط میکروسکوب الکترونی عبوری (TEM)

محققان و پژوهشگران سوئدی موفق شدند به کمک میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM فلز طلا را در دمای اتاق ذوب کنند. پژوهشگران سوئدی نشان دادند که می‌توان با اعمال میدان الکتریکی روی نانومخروط طلا، آن را ذوب کرد، بدون این که نیاز به دمای بسیار بالا باشد. امروزه ذوب کردن طلا نیازمند کوره و دمای بسیار بالایی است، اما محققان سوئدی روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان در دمای اتاق، طلا را ذوب کرد. در ادامه از جم شیمی به بررسی این دستاورد علمی می پردازیم. اوا اولسون و لودویک دی‌نوپ، از دانشگاه چالمرز گوتنبرگ موفق شدند با اعمال میدان الکتریکی، مخروطی از طلا را زیر میکروسکوب الکترونی عبوری (TEM) ذوب کنند. براساس اظهارات این گروه، میدان الکتریکی منجر به بی‌نظمی در بلور طلا شده و در نهایت آن را ذوب می‌کند.

لودویک ‌دی‌نوپ می‌گوید: هنگامی که میدان الکتریکی را کاهش می‌دهیم، می‌توانیم بی‌نظمی لایه‌ی سطح فلزی را کم کنیم و طلا را به حالت بلوری اولیه در آوریم. با این تغییر کنترل شده می‌توان فرآیند پلاسمونیک را کنترل نمود و نور را در سطح فلز به دام انداخت و با این کار سنتز مواد شیمیایی را بهبود داد. در واقع با این روش می‌توان کاتالیست ایجاد کرد.

پژوهشگران این پروژه از میدان الکتریکی برای تبدیل طلای جامد به گاز استفاده کردند. اولسون می‌گوید: فرض بر این بوده که ساختار طلا و نظم آن تا نقطه‌ای که تبخیر صورت گیرد، منظم و بلوری باقی بماند.
این گروه از محققان سوئدی پیش از این از میدان‌ های الکتریکی برای مطالعه‌ی نشر میدانی سرد استفاده کردند و برای این کار از نانوذرات کربنی مخروطی شکل استفاده کردند.

در این پروژه محققان نانومخروط طلا را که شعاع 2 نانومتری دارد و با استفاده از لیتوگرافی کلوئیدی ساخته شده، مورد استفاده قرار دادند. این نانومخروط به‌گونه‌ای ساخته شده بود که بتوان آن را در قسمت نگهدارنده‌ی ویژه میکروسکوپ TEM قرار داد. با استفاده از این میکروسکوپ محققان موفق به اعمال ولتاژی در مقیاس چند میلیارد ولت در متر شدند.
در این ولتاژ می‌توان ساختار لایه نازک طلا را نامنظم و در نهایت ذوب کرد. شعاع بهینه بین 2.3 تا 2 نانومتر است. این گروه به دنبال این هستند که آیا این روش را می‌توان روی فلزات دیگر نیز اعمال کرد. از این فناوری نه تنها در بخش کاتالیست، بلکه در حوزه‌ی اپتیک و الکترونیک نیز می‌توان استفاده کرد.

 

5/5 - (208 امتیاز)
منبع
chemistryworldDOI: 10.1103/PhysRevMaterials.2.085006
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا