شیمی آلی

گروه های عاملی متداول در شیمی آلی

اینفوگرافیک انواع گروه های عاملی متداول در شیمی آلی به همراه نام دسته، فرمول کلی اعضای دسته و پسوند نام گروه عاملی به همراه مثال دانلود کنید. گروه عاملی استر، آمید، کربونیل، آلدهید، کربوکسیلیک اسیدها، آمین، الکل، آزید، بنزیل، ایمین در این اینفوگرافیک بررسی شده است.

گروه عاملی چیست:  اتم یا گروهی از اتم هاست که به ترکیب دارنده آن خواص ویژه ای می بخشد. گروه خاصی از اتم ها با خواص و واکنش پذیری متمایز است. در درون یک مولکول، گروه های عاملی رفتار شیمیایی ترکیب را شکل می دهند. صرف نظر از سایر اتم های موجود، این گروه ها همان ویژگی ها را به ساختارهای والد خود می دهند.

به عنوان مثال، این بدان معنی است که یک الکل بدون توجه به اینکه بخشی از متیل الکل، اتیل الکل یا ایزوپروپیل الکل باشد، به طور مشابه عمل می کند. گروه عاملی الکل (اتم کربن متصل به یک گروه هیدروکسیل) مسئول ویژگی های منحصر به فرد الکل ها، مانند حلالیت آنها در آب و توانایی آنها برای تشکیل پیوندهای هیدروژنی است.

علاوه بر این، این گروه ها به عنوان محل های اسیدی یا بازی اولیه در یک ترکیب عمل می کنند. این باعث می شود آنها بیشتر مستعد تبدیل شدن به مکانی برای واکنش های آلی باشند.

گروه های عاملی متداول در شیمی آلی

5/5 - (41 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا