تازه های شیمی

یخ زدایی و خشک نگه داشتن سطوح بدون نیاز به مواد شیمیایی

یخ زدایی و خشک نگه داشتن سطوح بدون نیاز به مواد شیمیایی

دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه ویرجینیاتک روش جدیدی را برای یخ زدایی و خشک نگه داشتن سطوح مختلف بدون نیاز به استفاده و کاربرد انواع مواد شیمیایی ابداع و اختراع کردند. به گزارش جم شیمی به نقل از سایت ساینس دیلی، فرزاد احمدی سرپرست گروه تحقیقاتی دانشگاه ویرجینیاتک در این رابطه بیان داشتند: روش های سنتی و قدیمی متداول برای یخ زدایی شامل استفاده از مواد شیمیایی مانند نمک خوارکی یا NaCl هستند و در روش های جدید نیز از پوشش هایی استفاده می گردد که عمر کوتاهی داشته و به سادگی از روی سطوح پاک می شوند.

در این روش جدید از هیچ گونه مواد شیمیایی، پوشش یا انرژی برای یخ زدایی استفاده نمی شود. بلکه از ساختار ویژه یخ برای جلوگیری از یخ زدگی سطوح استفاده می شود. برای این منظور دانشمندان با استفاده از نوارهای یخ مصنوعی شیارهای میکروسکوپی را روی سطح ایجاد می کنند. این شیارها مناطق کم فشاری را روی سطح ایجاد می نمایند که رطوبت اطراف توسط نوارهای یخ به درون آن ها جذب می شود.

بدین ترتیب حتی در رطوبت بالا و دماهای زیر صفر درجه سانتی گراد نیز سایر نقاط سطح مورد نظر یخ نمی زنند و از یخ زدگی جلوگیری می شود. این نوارهای یخی تنها 10 درصد از سطوح را پوشش می دهند و 90 درصد دیگر آن کاملا خشک باقی می ماند.
گزارش کامل این پژوهش در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces چاپ شده است.

4.9/5 - (86 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا