شیمی عمومی

رنگ شعله فلز مس و ترکیبات آن

رنگ شعله فلز مس و ترکیبات آن

رنگ شعله فلز مس که شامل ترکیبات حاوی فلز مس(I) و همین طور فلز مس(II) می باشد و از موضوعاتی که در شیمی عمومی و همین طور رنگ شعله فلز مس شیمی دهم مورد بحث قرار گرفته است را در ادامه از جم شیمی مطالعه نمایید. رنگ شعله مس کلرید، رنگ شعله مس(II) کلرید، رنگ شعله مس نیترات از مباحثی است که در این پست بررسی شده است. تشکیل گونه های مولکولی بسیار بستگی به حرارت شعله دارد و این گونه ها در شعله های به اصطلاح سردتر تشکیل می شوند در حرارت های بالا مس (I) و مس (II) هر دو به اتم مس تبدیل می شوند ولی در حرارت های پایین تر مثل شعله پروپان و هوا گونه های ملکولی تشکیل می دهند.

نکات مهم در ارتباط با رنگ شعله فلز مس

 •  رنگ شعله نمک های مس بدون آنیون های هالید و نیز خود اتم‌ها مس عنصری سبز است.
 • رنگ شعله کلرید مس یک ظرفیتی و نمک های مس دو ظرفیتی در حضور هالیدها، مثل کلرید، سبز مایل به آبی است.
 •  رنگ شعله ای که نمک های فلزات منتشر می کنند همیشه فقط به اتم های فلزی گازی آنها مربوط نیست و گاهی گونه های مولکولی که در محیط شعله تشکیل می دهند عامل اصلی نشر هستند.
 •  نشر مربوط به گونه های مولکولی گازی، مثل CuCl، پهن تر از نشر مربوط به اتم های گازی است چون تعداد ترازهای انرژی در مولکول ها از تعداد ترازهای انرژی اتم‌ها بیشتر است.
 •  تعدد گونه های مولکولی گازی تشکیل شده در شعله سبب پهن تر شدن طیف نشری می شود.
 •  موقعی یک فلز می تواند در شعله گونه های مولکولی تشکیل دهد که قادر باشد با برخی از اتم های موجود در شعله پیوند کوولانسی تشکیل دهد. مثلا مس یک ظرفیتی با کلر مولکول CuCl می دهد در صورتی که مس دو ظرفیتی باید اول احیا شود و بعد مولکول تشکیل دهد.
 •  علت این که مس یک ظرفیتی مولکول تشکیل می دهد این است که مس در این حالت اکسایش با هالیدها مولکول های CuX نسبتا پایدار بوجود می آورد در صورتی به صورت سولفات یا پر کلرات وجود ندارد. مثلا اگر بر روی نمک مس دو ظرفیتی محلول پتاسیم یدید اضافه کنیم به صورت CuI نا محلول ته نشین می شود و به همین دلیل CuI2 وجود ندارد. البته نمک های مس یک در آب و در حضور عوامل لیگاند کننده به مس دو و مس عنصری تسهیم نامتناسب می شوند.
 •  گونه مولکولی مثل CuCl یا CuOH دارای نشرهایی در طول موج های کوتاهتر نسبت به اتم های گازی مس هستند. این یعنی برانگیختگی الکترون در این گونه های مولکولی به علت اینکه الکترون‌های آنها تحت جاذبه دو هسته مس و مثلا کلرید قرار دارند در مقایسه با برانگیختگی اتم های مس آزاد سخت تر است.
 • در مورد آخرین نتیجه زیر قدری شک وجود دارد با این وجود آن را مطرح می کنیم.
  رنگ شعله مس دو بدون حضور هالید سبز و رنگ شعله مس یک سبز مایل به آبی است، این یعنی جذب و نشر گونه مولکولی CuCl در طول موج های کوتاهتر و حدود آبی رخ می دهد و این نشان می دهد که اختلاف انرژی بین اوربیتال های پر و خالی این گونه بیشتر از گونه های دیگر است ، یعنی پایداری آن هم بیشتر است.
5/5 - (104 امتیاز)
منبع
با تشکر از دکتر محمد کوتی استاد شیمی معدنی دانشگاه اهواز
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا