بازی و سرگرمی شیمی

جوشیدن آب با استفاده از یخ

جوشیدن آب با استفاده از یخ

جوشیدن آب با استفاده از یخ یک آزمایش جالب شیمی می باشد که در یک ارلن مقداری آب ریخته و آن را می جوشانیم سپس درب آن را گذاشته و ان را سرو ته میکنیم پس  از مدتی که آب از حوشش باز ایستاد قطعه ای یخ را روی قاعده ارلن قرار می دهیم  مشاهده می شود آب مجددا شروع به جوشیدن می کند.

به نظر شما علت این پدیده چیست؟

توضيح: نقطه ی جوش هر مايع به فشار بالاي مايع بستگي دارد. در شرايط معمولی (فشار يك اتمسفر) آب خالص در صد درجه ي سانتيگراد مي جوشد اما با كاهش دماي هوای بالاي سطح مايع (توسط مالش يخ به بدنه ي بالن فشار بالاي آب درون بالن نيز كاهش يافته و در نتيجه آب در دماي بسيار پايين تر مي جوشد.

شرح آزمايش: شما در كلاس يا آزمايشگاه قطعه از يخ را برروي سطح خارجي بالون شيشه اي حاوي آب كه وارونه است بكشيد در كمال شگفتي آب شروع به جوشيدن مي كند.

روش انجام آزمايش: ابتدا یک سوم بالن شيشه اي ته گردی را آب ريخته سپس به كمك حرارت آب موجود در بالن را بجوش آوريد آنگاه بالن را از روي شعله برداشته تا از جوش بيفتد سپس دهانه بالن را با چوپنبه كاملا” مسدود و آنرا وارانه مي كنيم حال اگر يك قطعه يخ (جرياني از آب ) بر روي بالن قرار دهيم مشاهده خواهيم كرد كه آب بجوش مي آيد.

مشاهده فیلم آزمایش جوشاندن آب با یخ

 

4.9/5 - (295 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا