تازه های شیمی

کشف روش جدید برای ذخیره سازی اطلاعات و داده ها بر روی یک اتم

کشف روش جدید برای ذخیره سازی اطلاعات و داده ها بر روی یک اتم
کشف روش جدید برای ذخیره سازی اطلاعات و داده ها بر روی یک اتم

دانشمندان روشی برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی یک تک اتم کشف کردند. فناوري ذخيره‌سازي داده‌ها روز به روز درحال کوچکتر شدن است،‌ اما گاه و بيگاه اين روند جهشي خيره کننده به مرحله بعدي دارد، درحدي که اکنون ذخيره‌سازي داده‌ها روي يک تک اتم ميسر شده‌است.براساس گزارش نيچر، محققان آي بي ام توانسته‌اند با مغناطيسي کردن اتم، سرد کردن آن در هليوم مايع و ذخيره‌سازي آن در شرايط خلاء يک بيت داده، يک صفر و يک را درون اتم ذخيره سازند.

به گفته دانشمندان IBM آي‌بي‌ام اين رويکرد جديد شايد از گنجايش خيره کننده‌اي برخوردار نباشد،‌اما مي‌تواند به تدريج به کاهش ابعاد ابزار ذخيره‌سازي شود،‌براي مثال مي‌توان با اين تکنيک کل آرشيو آي‌تونز يا اسپاتيفاي، حجمي برابر 30 ميليون آهنگ را روي يک کارت اعتباري ذخيره کرد.

محققان در اين آزمايش از تکنيک برنده نوبل ميکروسکوپي-تونلي-روبشي يا STM استفاده کردند، تکنيکي که از پديده تونل‌زني در ماشين‌هاي کوانتومي بهره مي‌برد، پديده‌اي که در آن الکترون‌ها به درون موانعي رانده مي‌شوند تا بتوان الکترونيک را در مقياس اتمي مورد مطالعه قرار داد.

دانشمندان باوجود شرايط خلاء شديد درون STM توانستند با موفقيت يک اتم هليوم را دستکاري کنند. اين ميکروسکوپ همچنين از سيستم سردکنندگي هليومي برخوردار است که در افزودن ثبات به فرايند خوانش و نوشتار مغناطيسي کمک مي‌کند.

به لطف محيط کاملا کنترل شده،‌ محققان توانستند با دقتي بالا دو اتم باردار مغناطيسي را در فاصله يک نانومتر از يکديگر ثبت کرده و بازخواني کنند. با کمک گرفتن از ميکروسکوپ دانشمندان توانستند جريان برقي را به اتم‌ها وارد کنند که باعث تغيير جهت ميدان مغناطيسي آنها مي شد تا عملکردي مانند يک هارد درايو عادي پيدا کند، البته در مقياسي بسيار کوچکتر.

هارددرايو‌هاي مدرن براي ذخيره يک بيت داده از 100 هزار اتم استفاده مي‌کنند و از همين‌ نقطه مي‌توان به تفاوت بزرگ ميان تکنيک جديد و شيوه هاي رايج ذخيره‌سازي پي برد. محققان معتقدند با استفاده از اين تکنيک مي‌توان درايو‌هايي 1000 برابر متراکم‌تر از هارد‌درايو‌هاي کنوني را توليد کرد.

اگرچه پيش از اين نيز تلاش‌هايي در راستاي ذخيره‌سازي داده روي تک اتم صورت گرفته‌بود، اما نتيجه اين آزمايش بادوام‌ترين و کوچک‌ترين مقياس ممکن را در پي داشته است.

منبع:engadget

4.8/5 - (134 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا