شیمیدانها

هنري موزلي

هنري موزلي این دانشمند انگلیسی در22 نوامبر سال 1887 زاده شده.از ابتدای کودکی آثار هوش و ذکاوت از رفتاروگفتارش هویدا بودوهم به خاطربودکه توانست درجوانی به سادگی  بورس تحصیلی ورود به دانشگاه آکسفورد راازآن خود سازد. 

در سن 22سالگی به گروهی پیوست که دردانشگاه ویکتوریا زیرنظر ارنست رادرفورد سرگرم کارهای پژوهشی بود.موزلی مدت2سال را با این گروه سپری کردوبه عنوان شایسته ترین فرد این گروه شناخته شد. مطالعه ی گسترده ی او روی پرتوهای X تولیدشده ازعنصرهای مختلف و کشف ارتباط فرکانس پرتوهای تولیدشده با تعدادبارهای مثبت درون هسته ی اتم این عنصرها سرانجام به معرفی عدد اتمی منجرشد.این کشف پس ازگذشت 50 سال ازسازماندهی جدول تناوبی توست مندلیف به وقوع پیوست سبب شدکه ملاک چیده شدن عنصرها در این جدول از جرم اتمی به عدداتمی تغییریابد.
به نظر می رسید که هیچ کس به اندازه موزلی شایسته ی دریافت جایزه ی نوبل شیمی در سال 1916نباشد.اما افسوس که تقدیر به گونه ای دیگر حکم راند و با آغاز نخستین جنگ جهانی موزلی به عنوان یکی از اعضای بخش مهندسی ارتش با درجه ی ستوانی راهی میدان جنگ شد.12ژوئن سال1915فرا رسیدو هنوز یک سال از آغاز جنگ نگذشته بودکه موزلی در منطقه ی گالیپولی واقع درترکیه در حالی که مشغول مخابره ی فرمانی بود به ناگاه گلوله ای به سرش برخورد کرد و به عمرکوتاه اماسرشارازافتخارش پایان داد.

4.9/5 - (110 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا