دانستنی های شیمی

طلا وخصوصیات آن

طلا وخصوصیات آن

طلا: از معدن سنگ تا فضا

زيبايي و كميابي طلا, همراه با اين واقعيت كه زنگ نمي‌زند و رنگش تيره نمي‌شود سبب شده است كه اين فلز در طول تاريخ همواره بسيار ارزشمند باشد.

اولين بار طلا در 600 سال قبل از ميلاد مسيح توسط كراسوس پادشاه ليدي براي ضرب سكه به كار رفت. طلاي خالص نرم است و معمولاً طلا را با مس و نقره مخلوط مي‌كنند تا سخت شود طلاي خالص 24 عيار است و آلياژي با قسمت‌هاي مساوي طلا, مثلاً مسي, طلاي 12 عيار نام دارد جالب است بدانيد براي بدست آوردن فقط يك كيلوگرم طلا بايد 100 تن سنگ طلا‌دار را از معدن استخراج كرد در حال حاضر آفريقاي جنوبي سه چهارم طلاي دنيا را توليد مي‌كند. طلا را مي‌توان به سادگي با چكش‌كاري به شكل ورقه‌هاي بسيار نازك درآورد.

دندانپزشك‌ها از طلا براي پر كردن و قاب گرفتن دندان استفاده مي‌كنند. طلا يا آلياژهاي آن براي ساختن اتصالات برقي در صنعت الكترونيك نيز به كار مي‌ورد. جالب است بدانيد شيشه‌هاي جلوي هواپيما را با ورقه نازك مي‌پوشانند تا درخشندگي زياد آنها كم شود و يخ نزنند در برخي موارد اطراف سفينه‌هاي فضايي را با زورق طلايي مي‌پوشانند تا گرماي خورشيد را منعكس كنند و جلوي جذب گرماي زياد را بگيرند همچنين يكي از كاربردهاي عمده طلا استفاده‌هاي زينتي از آن استفاده می کنند

5/5 - (71 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا