شیمی آلی

روش تهیه نایلون ۶ و ۶ به روش پلیمریزاسیون

روش تهیه نایلون ۶ و ۶ به روش پلیمریزاسیون
پلی آمیدها ترکیباتی هستند که واحد –CO-NH- در آنها تکرار شده است. پلی آمیدهای آلیفاتیک مهمترین این پلیمرها هستند. پلی آمیدها معمولا یا به طریق آمید شدن مستقیم یک دی‌اسید با یک دی‌آمین و یا به طریق خود آمیدشدن یک آمینو اسید تهیه می‌شوند. بسپارش آمینو اسیدها از این جهت که تمایل زیادی به حلقه شدن دارند، سودمند نیست. یکی از مهمترین پلی آمیدها ، پلی هگزا
متیلن آدیپامید است که یک لیف پلاستیک عالی با دمای ذوب بلورین (۲۶۵ درجه سانتی‌گراد) بالاست. نایلون ۶ و۶ که بطور متوسط تهیه شده است، در حد متوسط بلورین است.

جهت تهیه الیاف نایلون ۶ و ۶ نیاز به هگزا متیلن دی آمین و اسیدآدیپیک است. هگزا متیلن دی آمین از هیدروژناسیون آدیپونیتریل (که خود از ترکیب آمونیاک و اسیدآدیپیک تهیه می‌شود)، بدست می‌آید و اسید آدیپیک از اکسیداسیون سیکلوهگزان تهیه می‌شود.
Nylon 66 350×108 طرز تهیه نایلون 6 و 6 به روش پلیمریزاسیون
وزن مخصوص نایلون ۶ و ۶، حدود ۱,۱۴ است. در مجاورت هوا و در ۱۵۰درجه سانتی‌گراد شروع به زرد شدن می‌کند و در ۲۵۰درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. ولی در مجاورت ازت بدون زرد شدن در ۲۶۳ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. در برابر شعله آتش نمی‌گیرد، ولی ذوب می‌شود. نایلون ۶ و ۶ پایدار و دارای الاستیسیته خوبی است. این الیاف در برابر پاره شدن ، تغییر شکل دادن ، سایش و فرسایش مقاومت زیادی دارند. ضمنا اسیدها و قلیایی‌های ضعیف و مواد شوینده ، روی آن بی‌اثرند.
 این نایلون در شرایط متعارفی تنها %۴ رطوبت جذب می‌کند و باکتری‌ها روی این الیاف رشد نمی‌کنند. با مقایسه با الیاف سلولزی مقاومت بیشتری در برابر شعله خورشید دارد.
نایلون ۶ و ۶، عایق الکتریسیته ساکن است و بدلیل کاربردش در ماشین‌های نساجی مسئله‌ای ایجاد نمی‌کند. رنگ پذیری نایلون ۶ و ۶ بسیار عالی است.
 از این نایلون ۶ و ۶ ، در تولید انواع فرشهای ماشینی ، رویه مبلمان و پرده استفاده می‌شود. نایلون ۶ و ۶ در تولید کلیه لباسهای زنانه و مردانه مصرف می‌شود. همچنین در تورهای ماهی‌گیری ، چترهای نجات ، طناب ، نوارهای نقاله ، نخهای خیاطی و… مصرف دارد.
روش آزمایش
 ۵ میلی لیتر از محلول ۵ درصد آبی هگزا متیلن دی‌آمین را به داخل بشر بریزید. سپس ۵ قطره از محلول ۲M آمونیاک بدان اضافه کنید. بدقت ۵ میلی لیتر از محلول ۵ درصد آدیپوئیل کلراید در سیکلوهگزان را از دیواره بشر روی فاز آبی منتقل کنید. دو لایه تشکیل می‌گردد و سطح تماس با لایه‌ای از پلیمر پوشیده می‌شود. این لایه را بوسیله گیره مناسبی روی بهمزن شیشه‌ای پیچیده و آن را بچرخانید.
در طی چرخش بطور پیوسته پلیمر تشکیل شده و نهایتا پس از مصرف معرفها ، پلیمر بریده می‌شود. پلیمر آمید (نایلون ۶ و۶) حاصله را چندین بار با آب شسته و روی کاغذ صافی جهت خشک کردن قرار دهید.

5/5 - (101 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا