مقالات تخصصی شیمی

دانلود مقاله کمومتریکس و اهمیت شبیه سازی مطالعه موردی واکنش های سینتیکی وتعادل

دانلود مقاله کمومتریکس و اهمیت شبیه سازی مطالعه موردی واکنش های سینتیکی وتعادل
دانلود مقاله کمومتریکس و اهمیت شبیه سازی مطالعه موردی واکنش های سینتیکی وتعادل

کمومتریکس (شیمی سنجی ) مجموعه ی کاربرد های ریاضی، آمار و کامپیوتر برای حل مشکلات اندازه- گیری در شیمی می باشد. این رشته از حدود 1 سال پیش وارد ایران شده و تقریبآ رشته ی جدیدی می باشد. با توجه به جوانی این رشته ولی پیشرفت قابل ملاحظه ای در کشور عزیزمان داشته و تعداد محققین علاقمند به استفاده از روشهای کمومتریکس در حل مسائل شیمی، بیوشیمی، زیست در طی دهه اخیر افزایش یافته است. این شاخه کاربردهای متنوعی در زمینه بهینه سازی واکنش های تجزیه ای و فرایندهای صنعتی، آنالیز و استخراج اطلاعات از داده های شیمیایی دارد.

به طور کلی روش های کمومتریکس به دو گروه نرم و سخت تقسیم بندی می شوند. مدل سازی سخت بر اساس روابط ریاضی که اندازه گیری ها را بطور کمی توصیف می کند، پایه گذاری شده است. برای مثال، در بررسی یك سیستم سینیتیك شیمیایی، تجزیه داده ها بر اساس مدل سینتیکی یا مکانیسم واکنش، پایه گذاری می شود، که از این مدل اطلاعات کمی درباره همه واکنش ها و غلظت ها، در محلول تحت مطالعه، بدست می آید.
در این مقاله به تعریف دقیق کمومتریکس و اهمیت شبیه سازی پرداخته می شود. نرم افزارهای Chemkinetics و Exel برای شبیه سازی واکنش های سینتیك و تعادل معرفی می گردد و در نهایت روش مدل سازی سخت در محیط Exel برای محاسبه ثابت های تعادل اسیدها و ثابتهای سرعت واکنشهای سینتیکی توضیح داده می شود.

تعاریف مختلفی برای کمومتریکس ارائه گردیده است که همه معانی تقریبا مشابهی دارند. کوالسکی و فرانك ” کمومتریکس را به عنوان شاخه ای از علم شیمی که از ریاضی و آمار و کامپیوتر جهت طراحی آزمایش های بهینه سازی، برقراری ارتباط بین نتایج آزمایش با متغیرهای آزمایشی و همچنین استخراج اطلاعات از سیستم های شیمیایی، استفاده می کند، تعریف کرده اند. “ ولد درباره کمومتریکس چنین بیان کرده است: ” کمومتریکس نباید از شیمی جدا شود و یا حتی به عنوان شاخه ای جداگانه در شیمی در نظر گرفته شود، بلکه باید در تمام زمینه های شیمی قابل کاربرد باشد . کمومتریکس دانان باید به خاطر داشته باشند که شیمی پایه و اساس است و نتایج کمومتریکس و روش های آن، بدون توجه به شیمی، مسئله ای کم ارزش است.

برای دانلود مقاله کمومتریکس و اهمیت شبیه سازی مطالعه موردی واکنش های سینتیکی وتعادل روی لینک های دانلود کلیک کنید

5/5 - (154 امتیاز)
لینک های دانلود
منبع مطلب

تهیه :سیده مریم سجادی استادیار شیمی، دانشگاه سمنان، دانشکده شیمی ، گروه شیمی تجزیه

به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا