شیمی آلی

دانلود جزوه نوآرایی های مولکولی در سنتزهای شیمی آلی دکتر زلفی گل

دانلود جزوه نوآرایی های مولکولی در سنتزهای شیمی آلی دکتر زلفی گل
دانلود جزوه نوآرایی های مولکولی در سنتزهای شیمی آلی دکتر زلفی گل

جزوه نوآرایی های مولکولی در شیمی آلی شامل شرح، آموزش و بررسی تمامی نوآرایی های مولکولی در سنتزهای آلی که توسط پروفسور زلفی گل استاد شیمی آلی دانشگاه همدان تدریس شده است در ادامه از جم شیمی دانلود نمایید.این جزوه در 29 صفحه به صورت فایل PDF تمامی نکات مبحث نوآرایی را آموزش داده است.

نوآرايی:
نوآرايی های مولكولی از آن دسته واكنش های شناخته شده ای می باشند كه با عمل مهاجرت يک گروه همراهند. به اين ترتيب كه در اثر مهاجرت، يك گروه (اتم يا مجموعه اي از اتم ها) با شكسته شدن پيوند هاي قبلي و تشكيل پيوندهاي جديد، از يك موقعيت مولكول به موقعيت ديگر تغيير مكان مي دهد.

در طبيعت، روند انجام واكنش هاي شيميايي در جهت تشكيل پيوندهاي پايدار است، و پيوندهاي ناپايدار در اثر واكنش هاي شيميايي تغيير يافته و پيوندهاي جديدي را تشكيل مي دهند كه در شرايط واكنش پايدارتر باشند.در نوآرايي هاي مولكولي نيز روند انجام واكنش ها به سمت و سوي تشكيل پيوندها و يا به عبارتي گونه هاي پايدارتر است. نوآرايي در برخي از مسير هاي واكنش ها رخ مي دهد.

برخي از نوآرايي هايي که اتم يا اتم هايي در آن ها حذف نمي شوند و فرمول بسته مولکول حفظ مي شود را مي توان همپارشدن (ايزومراسيون) ساختاري (Structureal isomerisation) ناميد؛ زيرا صرفاً تغيير ساختار در مولکول اتفاق مي افتد.
قطعه قطعه شدن (Fragmentation) نيز واکنشي است که در شرايط خاص با توجه به ويژگي هايي که در سابستريت وجود دارد اتفاق مي افتد که آشنايي با ماهيت اين گونه واکنش ها مي تواند شيميدان را در سنتز مواد آلي ياري رساند.

تمرين عملی 1: با جستجو در وبگاه های نمايه سازی مستندات علمی 20 (بيست) شيميدان ايرانی را که در زمينه ی نوآرايی در شيمی آلی بيشترين گزارشات علمی را دارند، به ترتيب مرتب نماييد. همچنين، محل کار هر يک از اين شيميدان ها را مشخص نماييد.
تمرين عملی 2: با جستجو در وبگاه های نمايه سازی مستندات علمی ده مقاله که در طی ده سال گذشته در زمينه ی نوآرايی در شيمی آلی به چاپ رسيده و بيشترين ارجاعات علمی را دارند و همچنين نويسندگان، کشورها و دانشگاه هايشان را مشخص نمائيد. دليل ارجاعات بالا به اين مقاله ها چيست؟

برای دانلود جزوه نوآرایی های مولکولی در سنتزهای شیمی آلی دکتر زلفی گل روی لینک های دانلود کلیک کنید

5/5 - (143 امتیاز)

امتیاز شما

مفید و کامل بودن جزوه

User Rating: 3.03 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا