شیمی تجزیه

دانلود جزوه خلاصه انواع روش های کروماتوگرافی و کاربرد های آن ها

دانلود جزوه خلاصه انواع روش های کروماتوگرافی و کاربرد های آن ها
دانلود جزوه خلاصه انواع روش های کروماتوگرافی و کاربرد های آن ها

جزوه آموزش و مرور انواع روش های کروماتوگرافی و کاربرد های آن ها به صورت خلاصه مباحث هر کروماتوگرافی شامل کروماتوگرافی های کروماتوگرافی مايع – جامد LSC ،کروماتوگرافی گاز – جامد GSC ، کروماتوگرافی مایع -مایع LLC یا HPLC ، کروماتوگرافی گاز مایع GLC ، یا VPC  ، کروماتوگرافی جذب سطحی ، کروماتوگرافی لایه نازک ، کروماتوگرافی تبادل یونی و … که در ادامه از جم شیمی دانلود می کنید می باشد که برای مرور و یادگیری سریع مباحث پایه کروماتوگرافی ضروری است.

يکي از پرکاربردترين روش هاي جداسازي مواد در آزمايشگاه کروماتوگرافي است و در مواقعي که جداسازي به روش هاي ديگر ناممکن است به راحتي مي توان از اين روش استفاده کرد، زيرا اختلافات هاي جزئي موجود در رفتار اجسام باعث تسهيل جداسازي در جريان عبور آن ها از يک سيستم کروماتوگرافي مي شود . اين روش بسيار ساده و سريع است به طور مثال آزمايشي که ممکن است با استفاده از روش ستون تقطير چندين روز به طول بينجامد، مي تواند به کمک کروماتوگرافي در عرض زماني بسيار کوتاه انجام گيرد، وسايل مورد لزوم آن نيز ارزان قيمت است. مزيت ديگر روش هاي کروماتوگرافي اين است که تنها مقدار بسيار کمي از مخلوط براي تجزيه لازم است به اين دليل روش هاي تجزيه اي مربوط به جداسازي مواد کروماتوگرافي مي توانند در مقياس ميکرو و نيمه ميکرو انجام گيرند.

کروماتوگرافي لغتي يوناني به معني رنگ نگاري است که ترکيبي از دو واژه “کروما” به معني رنگ و “گروفين” به معني نوشتن است. در سال ۳۰۹۱ براي اولين بار از اين روش جداسازي مواد رنگي استفاده شد که اين کار توسط ميخائيل سوئت انجام گرفت. اما امروزه از اين روش براي جداسازي مواد بي رنگ چون گازها استفاده مي شود. اساس کروماتوگرافي ، جذب سطحي مواد و توزيع آن ها در دو فاز است. در اين روش جداسازي بر اساس حرکت نسبي دو فاز صورت مي گيرد بدين ترتيب که يکي از فازها که فاز ساکن ناميده مي شود بدون حرکت است و فاز ديگر فاز متحرک نام دارد. با عبور دادن فاز متحرک از داخل فاز ساکن جرياني به وجود مي آيد، در اين حالت اجزاي مختلف نمونه سرعت هاي حرکت مختلف دارند و جداسازي بر اساس همين اختلاف سرعت ها انجام مي شود. فاز متحرک مي تواند گاز يا مايع و فاز ساکن مي تواند جامد يا مايع باشد.

برای دانلود جزوه خلاصه انواع روش های کروماتوگرافی و کاربرد های آن ها روی لینک های دانلود کلیک کنید

4.8/5 - (65 امتیاز)
لینک های دانلود
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا