آزمایشگاه علوم تجربی دبیرستان

دانلود جزوه آزمایشگاه علوم تجربی1 مبحث یاخته های مبارز بدن یاخته های خونی

دانلود جزوه آزمایشگاه علوم تجربی1 مبحث یاخته های مبارز بدن یاخته های خونی
دانلود جزوه آزمایشگاه علوم تجربی1 مبحث یاخته های مبارز بدن یاخته های خونی

جزوه آموزش آزمایشگاه علوم تجربی1 سال دهم دبیرستان از فصل سوم مبحث یاخته های مبارز که در صفحه 79 به ان اشاره شده است را با عنوان یاخته های خونی در ادامه از سایت جم شیمی دانلود نمایید.از حدود سال 1996مشخص شد که خون از دو قسمت تشکیل شده. این دو قسمت عبارتند از سلول ها و نیز مایعی که به طور منظم و یک طرفه در سیستم چرخشی بسته ای در جریان است و توسط انقباضات ریتمیک قلب به جلو رانده می شود. این دو قسمت خون سلول های خونی و پلاسما نامیده می شوند.

پلاسما چیست؟
پلاسما مایع شفاف متمایل به زرد و نسبتاً چسبناکی است که هنگام سانتریفوژ خون، در سطح قرار می گیرد (سانتریفوژ دستگاهی است که با سرعت می چرخد و باعث جدا شدن اجزای خون می شود). پلاسما بخش آبکی خون است و حاوی بیش از 90درصد آب است. 10درصد دیگر پلاسما را مواد محلول تشکیل می دهد که شامل پروتئین های پلاسما (7درصد)، نمک های غیر آلی و چندین ترکیب آلی مانند اسید های آمینه، ویتامین ها، هورمون ها و لیپوپروتئین ها (لیپید+پروتئین) است

در پیرامون ما انواع میکروب های بیماریزا، مانند برخی باکتریها، ویروسها، قارچها و آغازیان به فراوانی وجود دارند. این میکروبها میتوانند از راههای مختلف وارد بدن شوند، در آنجا تکثیر پیدا کنند و بیماری به وجود آورند، ولی دستگاه ایمنی ما بیشتر اوقات مانع فعالیت عوامل بیماریزا و بروز بیماری میشود. هرگاه میکروبهای بیماری زا وارد بدن شوند، فعالیت یاختههای دفاعی یا گویچههای سفید در بدن افزایش پیدا میکند. گویچههای سفید در مغز قرمز استخوان ساخته، و به تعداد تقریبی 7000در هر میلیمتر مکعب خون یافت میشوند و با عملکردهای مختلف، سبب نابودی عوامل بیگانه در بدن میشوند.

برای دانلود جزوه یاخته های خونی(یاخته های مبارز) از سایت جم شیمی روی لینک های دانلود کلیک کنید.

4.9/5 - (124 امتیاز)
لینک های دانلود
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا