تازه های شیمی

تولید نوعی یخ سوپریونیک که همزمان جامد و مایع است

تولید نوعی یخ سوپریونیک که همزمان جامد و مایع است
تولید نوعی یخ سوپریونیک که همزمان جامد و مایع است

یخ سوپریونیک نوع جدیدی از یخ می باشد که وقتی آب در فشار بالا قرار گیرد در آن یون های هیدروژن شبیه به مایع ایجاد می‌شوند که توسط لایه‌ای از اکسیژن جامد محصور شده‌اند. محققان و دانشمندان لابراتوار ملی لارنس لیورمور در آمریکا به صورت تجربی توانستند اثری از یخ سوپریونیک به دست آورند که در یک لحظه و به طور همزان مایع و جامد است. این دانشمندان در تحقیقات جدید خود یخ را تحت فشار بالا و 200 گیگاپاسکال و در دمای 5000 درجه کلوین به مایع تبدیل کرند و متوجه شدند که وقتی یخ تحت فشار بسیار زیاد قرار می‌گیرد، در دمای بسیار بالا نیز به صورت جامد باقی می‌ماند.

این اولین بار است که چنین مستنداتی از یک آزمایش واقعی به دست آمده است. در ادامه این آزمایشات محققان از ابزار diamond anvil cell برای متراکم کردن یخ در دمای اتاق بهره گرفتند. این ابزار امکان متراکم کردن مواد با ابعاد کوچک تر از میلیمتر را در فشار بسیار زیاد در حدود 100 تا 200 گیگاپاسکال فراهم می‌کند.
سپس یخ را با استفاده از یک شیوه و روش مبتنی بر لیزر فشرده‌ سازی کرده و با استفاده از فناوری‌ های پیشرفته تصویربرداری، ویژگی‌ های اپتیکی یخ بسیار فشرده را بررسی نمودند. در این مطالعات  وپژوهش مشخص شد یخ بسیار فشرده دارای خواص ترمودینامیکی منحصربه فردی است. محققان معتقدند نتایج این آزمایشات می‌تواند درک بهتری از ترکیب سیاراتی مانند نپتون و اورانوس قراهم کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

4.8/5 - (67 امتیاز)

امتیاز شما

جذاب بودن مطلب علمی

User Rating: 5 ( 1 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا