تازه های شیمی

تصفیه پساب رنگی با استفاده از نانو ذراتی از انار و فناوری فتوکاتالیتیک

تصفیه پساب رنگی با استفاده از نانو ذراتی از انار و فناوری فتوکاتالیتیک

اساتید دانشگاه کاشان موفق به سنتز نانوذراتی از آب انار شدند که می‌توان آن‌ها را جهت تصفیه فوتوکاتالیتی پساب صنایع، مورد استفاده قرار داد. تصفیه پساب رنگی با استفاده از نانو ذراتی از انار و فناوری فتوکاتالیتیک می تواند نقش بسزایی در جلوگیری از بحران آب و ورود آلودگی های ناشی از انواع فاضلاب در سفره های زیر زمینی و آب های سطحی دادشته باشد. در ادامه از جم شیمی JamShimi به بررسی این دستاورد علمی می پردازیم.
امروزه بحران آب یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های دهه‌های اخیر کشورهای مختلف از جمله ایران بشمار می‌رود. از سوی دیگر مشکلات زیست‌محیطی ناشی از ورود پساب‌های سمی صنایع، همه جوامع را با معضلات جدی مواجه کرده است. ازاین‌رو پرداختن به این مسائل و یافتن راهکارهای آسان و ارزان جهت مقابله با کمبود آب و مشکلات زیست‌محیطی، به یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های محققان و دانشمندان در حوزه‌های مختلف علمی تبدیل شده است.
دکتر سحر زینت لو عجب‌شیر پژوهشگر دانشگاه کاشان با اشاره به فناوری فتوکاتالیتیک جهت حذف آلاینده‌های آبی، تولید نانوذرات فتوکاتالیست را یکی از منابع مهم آلودگی‌های زیست‌محیطی خواند و افزود: یکی از راهکارهای در حال پیشرفت برای حذف آلاینده‌های آبی، استفاده از نانوذرات فتوکاتالیستی است که بر پایه مواد نیمه رسانایی است. از طرف دیگر فرایند تولید نانوذرات می‌تواند خود موجبات آلودگی‌های زیست‌محیطی و از جمله آب را فراهم آورد. ازاین‌رو در این طرح ما از یک ماده اولیه طبیعی برای تولید نانوذرات فتوکاتالیست استفاده کرده‌ایم.
استفاده از آب انار به‌عنوان سوخت اولیه فرایند تولید نانوذرات موجب شده هزینه فرایند کاهش چشم‌گیری داشته باشد و نگرانی‌های زیست‌محیطی ناشی از فرایند تولید نانوذرات را نیز برطرف کند. در این فرایند استفاده از تجهیزات گران‌قیمت حذف شده و سرعت فرایند نیز بالاست. ضمن اینکه نانوذرات تولید شده از کارایی کاتالیستی بالایی نیز برخوردارند.
در طرح حاضر فتوکاتالیست نانوساختار Dy2Ce2O7 با یک روش آسان و ارزان و منطبق بر اصول شیمی سبز سنتز شده است. از آب انار به‌عنوان یک عامل فعال سطحی و به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای عوامل فعال سطحی تجاری آنیونی، کاتیونی و یا پلیمری استفاده شده است. همین امر موجب شده تا نانوذرات فتوکاتالیستی تولید شده نانوذراتی بسیار ریز، یکنواخت و با سطح ویژه بسیار بالا باشند.
به گفته این محقق، نانوذرات فتوکاتالیستی پس از سنتز در دمای 450 درجه و در مدت 4 ساعت، تحت آزمون‌های میکروسکوپی و مشخصه یابی قرار گرفته و در نهایت کارایی فتوکاتالیستی آن‌ها سنجیده شده است. نتایج به‌دست‌آمده از کارایی 92/8 درصدی نانوذرات سنتز شده در حذف آلاینده‌های رنگی از آب حکایت دارد.
دکتر سحر زینت لو عجب‌شیر- محقق پسادکترای دانشگاه کاشان و عضو هیات علمی دانشگاه بناب، دکتر مسعود صلواتی نیاسری-عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و زهرا صالحی- دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه در این طرح همکاری داشته‌اند.. نتایج این کار در مجله‌ Ceramics International با ضریب تأثیر 2.986 (جلد 44، سال 2018، صفحات 3873 تا 3883) منتشر شده است.

منبع: ستاد فناوری نانو ریاست حمهوری – سایت JamShimi.ir

4.9/5 - (136 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: Be the first one !
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا