جوایز نوبل شیمی

برندگان جایزه نوبل شیمی 2018 معرفی شدند

برندگان جایزه نوبل شیمی 2018 معرفی شدند

جایزه نوبل شیمی سال 2018 به سه دانشمند اعطا شده است که تکنیک هایی را برای هدایت تکامل آنزیم ها و پروتئین ها به وجود آورده اند. آکادمی نوبل پروفسور اسمیت، پروفسور آرنولد و پروفسور وینتر را بواسطه تحقیق بر روی نمایش فاژ پپتیدها و آنتی بادی ها و تکامل هدایت شده آنزیم ها شایسته دریافت نوبل شیمی ۲۰۱۸ تشخیص داد. نیمی از جایزه به فرانسیس آرنولد از موسسه فناوری کالیفرنیا که اولین بار تکامل انسانی آنزیم ها را نشان می دهد، داده می شود که از آن زمان به عنوان کاتالیزورهای بیولوژیکی جدید برای واکنش های شیمیایی مفید استفاده شده است، از جمله آنهایی که برای سنتز داروهای جدید استفاده می شود و سوخت های فسیلی. کار او حتی باعث ایجاد آنزیم هایی می شود که می توانند واکنش نشان دهند و پیوند های ناشناخته ای در موجودات زنده ایجاد کنند.

نیمه دیگر به طور مشترک بین جورج اسمیت از دانشگاه میسوری، ایالات متحده آمریکا و گرگوری وینت از آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی MRC در بریتانیا که تکنیکی به نام فاژ نمایش داده شد، تقسیم شده است. این تکنیک از ویروس های آلوده کننده باکتری برای تکامل پروتئین های جدید و آنتی بادی ها استفاده می کند. صفحه نمایش Phage در توسعه داروهای جدید مانند adalimumab استفاده شده است که برای درمان آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های ایمنی بدن استفاده می شود.

در یک زمان که تعصب جنسیتی در علوم تحت بررسی است، قبل از پیروزی آرنولد، او اولین زن است که جایزه شیمی را از آدا یونات در سال 2009 برای کار خود در کارهای داخلی ریبوزوم گرفته است. پیروزی آرنولد شمار زنانی را که جایزه شیمی را به پنج نفر برده اند به ارمغان می آورد و پس از آن جایزه فیزیک را به دونا استریکلند – اولین زن برنده جایزه فیزیک برای 55 سال پیروی می کند.

Claes Gustafsson، رئیس کمیته علم مواد شیمیایی نوبل، در اعلام این جایزه در استکهلم، سوئد، گفت: “برندگان جایزه نوبل سال گذشته توانسته اند تکامل را به پروتئین هایی با خواص جدید و مفید تبدیل کنند.” ‘این کار منجر به ابزارهای جدید شیمیایی شده است که می تواند برای همه چیز از مواد شوینده سازگار با محیط زیست به ایجاد سوخت های زیستی و داروهای جدید استفاده شود.’

جایزه نوبل امروز در شیمی، نقش بسیار مهمی در شیمی در کمک به بسیاری از مناطق زندگی ما از جمله داروها، مواد شوینده، کاتالیزری سبز و سوخت های زیستی را برجسته می کند. کارول رابینسون، رئیس انجمن شیمی سلطنتی، گفت: این تبلیغ بزرگ برای شیمی در بسیاری از مناطق است. تکامل مستقیم آنزیم ها و فن آوری آنتی بادی موضوعی است که من با علاقه مندی آن را دنبال می کنم؛ هر دو در حال حاضر تبدیل پزشکی هستند. پیش از این، نتایج اولیه این تحقیق در ابتدا دشوار بوده است – این به نیاز به تحقیقات اساسی می پردازد. من خوشحالم که این مناطق شیمی را به رسمیت شناخته و به همه سه برنده جایزه نوبل تبریک می گویم. “

برندگان هر یک از سهم 9 میلیون یورو (£ 771،000) را دریافت خواهند کرد و به استکهلم برای دریافت مدال های جایزه خود از پادشاه سوئد در مراسم 10 دسامبر خواهند رفت.

5/5 - (94 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا