جوایز نوبل شیمی

برندگان جایزه نوبل شیمی 2017 معرفی شدند

برندگان جایزه نوبل شیمی 2017 معرفی شدند
برندگان جایزه نوبل شیمی 2017 معرفی شدند

جایزه نوبل شیمی سال 2017 به طور مشترک به 3 دانشمند به نام های ژاک دوبوشه (Jacques Dubochet)، یواخیم فرانک (Joachim Frank) و ریچارد هندرسن (Richard Henderson) رسید. این سه پژوهشگربه خاطر کار و پژوهش بر روی  «توسعه‌ی میکروسکوپ کریوالکترونی برای تعیین با قدرت تفکیک و رزولوشن بالای ساختار ملکول های زیستی در محلول» موفق به کسب جایزه نوبل شیمی 2017 شدند. 

ژاک دوبشه بیوفیزیکدان سوئیسی 75 ساله از دانشگاه لوزان، یوآخیم فرانک بیوفیزیکدان آلمانی 77 ساله از دانشگاه کلمبیا در نیویورک و ریچارد هندرسون، زیست‌شناس مولکولی و بیوفیزیکدان اسکاتلندی 72 ساله که بیشتر به طور مستقل فعالیت می‌کند، برندگان نوبل شیمی 2017 هستند.

این روش تصویربرداری از بیومولکول ها را ساده سازی کرده و بهبود می‌بخشد. آکادمی سلطنتی علوم سوئد در بیانیه خود ضمن اعطای جایزه 1.1 میلیون دلاری به این تیم، اعلام کرد که روش آنها بیوشیمی را وارد دوره جدیدی کرده است.

آکادمی علوم سوئد بیان کرد: محققان اکنون با استفاده از این روش می‌توانند بیومولکول ها را حین انتقال منجمد کنند و فرایندهایی را که تا پیش از این قابل مشاهده نبودند به صورت تصویری ببینند که این روش می‌تواند برای فهم اصولی شیمی و توسعه داروها تعیین کننده باشد.

جایزه نوبل شیمی یکی از پنج جایزه نوبل است که از سال 1901 هر سال از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعطا می‌شود. این جایزه بزرگترین جایزه‌ای شناخته می‌شود که یک شیمیدان می‌تواند آن را دریافت کند.

خلاصه کار و پژوهش و طرح علمی جایزه نوبل شیمی 2017 در قالب پوستر زیر مشاهده نمایید.

امتیاز شما

کاربردی بودن میکروسکوپ های کریوالکترونی

رای کاربران: 4.78 ( 3 رای)
امتیاز: 4.8/5 از 4 رای.
لطفا صبر کنید...
برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن