بازی و سرگرمی شیمی

آزمايش هاي شگفت انگيز شيمي

آزمايش هاي شگفت انگيز شيمي

  (۱) آب سفت

    150 گرم گلسيم استات را در 500 ميلي ليتر آب حل كنيد و به آن مقداري NaOHاضافه كنيد تا اندكي قليايي شود. (براي اطمينان با فنول فنالئين امتحان كنيد.) آن را در يك بشر 400 ميلي ليتر بريزيد. در يك بشر 400 ميلي ليتري ديگر 300 ميلي ليتر اتانول وحدود 2 ميلي ليتر محلول فنول فتالئين اضافه كنيد. الكل را به محلول كلسيم استات اضافهكنيد. مخلوط را كمي تكان دهيد تا ژل صورتي رنگي تشكيل شود.

 

(۲)آتش سرخ خود به خودي
در يك لوله ي آزمايش درب دار، 4 گرم NH4NO3 ، 1 گرم NH4Cl2  و 5/0گرم Ba(NO3)2­­­   بريزيد. 4 گرم گرد فلز روي را به مخلوط افزوده درب لوله را

گذاشته و به شدت تكان دهيد.  مخلوط خاكستري رنگ را بر روي يك سطح نسوز (مانند پنبه كوهي) بريزيد به طوري كه پخش نشود (به صورت كپه اي) چند قطره آب بر روي آن بپاشيد.آتش سبز رنگي به طور خود به خود فوران مي كند.توجه : از عينك ايمني و روپوش آزمايشگاه استفاده شود.

 (۳) آتش سرخ خود به خودي
    داخل يك شيشه ي كوچك يا لوله ي آزمايش كوچك را با پتاسيم كلرات پر كنيد و دربآن را ببنديد. لوله آزمايش ديگري را با شكر و حدود 5/0 گرم استرانسيم نيترات پر كنيد و درب آن را ببنديد. هنگام اجراي آزمايش محتويات درون دو لوله را يك بشر تميز و خشك كاملاً مخلوط كنيد و با هم زن خشك وتميز، خوب هم بزنيد.  روي يك سطح نسوز مانندپنبه كوهي 1 تا 3 ميلي ليتر سولفوريك اسيد غليظ بريزيد. اتاق را تاريك كنيد و مخلوط را روي اسيد بريزيد و عقب بايستيد. پس ازايجاد قدري سرو صدا شعله ي سرخ شديدي ايجاد مي شود.

(۴) دستمال شعله ور

    حدود 75 ميلي ليتر از محلول 50:50 آب – اتانول را در يك بشر 250 ميلي ليتر بريزيد.يك دستمال نخي يا كتاني را در آن قرار دهيد تا محلول به خوبي جذب آن شود. دستمال را با يك انبر دسته بلند بگيريد و آتش بزنيد. چراغ ها را خاموش كرده و اجازه دهيد دستمال تاحدود 30 ثانيه در تاريكي بسوزد. سپس شعله را با يك كپسول آتش نشاني خاموش كنيد.دستمال سالم و نسوخته است!
5/5 - (171 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا