گزارش کار شیمی

دانلود گزارش کار تهیه ایزومر سیس و ترانس کمپلکس پتاسیم دی اگزالاتو دی آکوا کرومات III

دانلود گزارش کار تهیه ایزومر سیس و ترانس کمپلکس پتاسیم دی اگزالاتو دی آکوا کرومات III

گزارش کار آزمایشگاه شیمی معدنی 2 مربوط به آزمایش تهیه ایزومرهای سیس و ترانس کمپلکس های پتاسیم دی اگزالاتو دی آکوا کرومات III به صورت جامع و کامل شامل شرح آزمایش، تئوری، محاسبات و پاسخ به پرسش های پایانی آزمایش در ادامه از جم شیمی دانلود نمایید. این فایل گزارشکار شیمی معدنی 2 در 10 صقحه مربوط به ایزومری ساختاری و فضایی ( هندسی و نورری) و… می باشد.

تئوری:

مولکول ها ویون هایی که فرمول شیمیایی یکسان و ساختار گسترده متفاوت دارند را نسبت به یکدیگر ایزومر می گویند. یکی از انواع ایزومرهای فضایی ایزومر هندسی است. این نوع ایزومری در ترکیبات کئوردیناسیون از اهمیت بسیاری برخوردار است. ایزومر هندسی ساختارهای فضایی مختلفی دارند. در این حالت برخی از گروه ها در یک مولکول یا یون موقعیت های متفاوتی را نسبت به یکدیگر اشغال می کنند. این پدیده گاهی ایزومری سیس یا ترانس نیز نامیده می شود. زیرا گروه های مورد نظر نسبت به یکدیگر می توانند موقعیت های مجاور یا مقابل را در اطراف اتم مرکزی اشغال کنند.

ایزومرهای هندسی اغلب دارای قابلیت انحلال متفاوت هستند. و مخلوط کمپلکس های آن ها را با تبلور مجدد می توان از هم جدا نمود. همچنین کمپلکس های یونی را می توان با استفاده از رزین های مبادله کننده یون ها و کمپلکس های غیر یونی را با استفاده از اجسام یا سطح فعال خنثی مثل آلومینا، سیلیکا، یا سلولز از یکدیگر جدا نمود. چنانچه محلول محتوی دو ایزومر سیس وت رانس را از روی ستونی از این مواد عبور دهیم ایزومر قطبی تر سیس محکمتر از ایزومر ترانس به ماده جذب کننده می چسبد و به این جهت ایزومر ترانس قبل از ایزومر سیس از ستون خارج می شود. ایزومر های هندسی در بسیاری از موارد با یکدیگر از نظر خواص اختلاف دارند، از جمله ممان دوقطبی، نقطه ذوب، طیف های جذبی و طیف مادون قرمز و بنابراین این دو را به راحتی می توان از هم تشخیص داد.

برای دانلود گزارش کار تهیه ایزومر سیس و ترانس کمپلکس پتاسیم دی اگزالاتو دی آکوا کرومات III روی لینک های دانلود کلیک کنید.

4.8/5 - (292 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا