خبر

23 اکتبر روز جهانی مول به افتخار آووگادرو

23 اکتبر روز جهانی مول به افتخار آووگادرو
23 اکتبر روز جهانی مول به افتخار آووگادرو

روز جهانی مول هر ساله در سراسر جهان شيمیدان ها در ساعت 6:02 صبح يا بعد از ظهر، 23 اکتبر  به افتخار عدد مول جشن مي گيرند. روز مول توسط يک معلم شيمی آمريکايی بنام پروفسور موریس اوهلر پیشنهاد شد. پروفسور اوهلر جایزه های زیادی را در عرصه شیمی و فعالیت های اجتماعی دریافت کرده است . وی اکنون بازنشسته و مقیم ایالت ویسکانسن است.
او پیشنهاد داد تا عدد آووگادرو را متناظر با شیوه ی نمایش زمان و تاریخ آمريکايي (ماه ـ روز ـ ساعت)، معادل با 6.02 صبح (عصر) روز 23 اکتبر(برابر با دوم آبان امسال) در نظر بگیرند.هم اکنون اين روز به عنوان یک روز تعطیل غیر رسمی( شبیه 13 آبان خودمان!) در بيش‌تر مدارس آمريکا، کانادا، استرالیا و بعضی مدارس ديگر کشورها جشن گرفته می شود.
يکی از معانی کلمه‌ی مول به زبان انگليسی «موش کور» است! به همين دليل در بیشتر نقاشی ها و کاریکاتورها نماد مول، يک موش کور مي‌باشد.

هفته شیمی نیز یک رویداد سالانه در آمریکا است که به منظور بالا بردن آگاهی عمومی از اهمیت شیمی در کیفیت زندگی روزمره برگزار می شود. هفته شیمی، امسال از روز یکشنبه(سی ام مهر) تا روز شنبه، ششم آبان است.هماهنگی برنامه های این هفته بعهده انجمن شیمی آمریکاست که در آن داوطلبان و موسسات، محصولات و همچنین خلاقیت ها، منابع، فرصت های شغلی و … خود را از طریق چاپ بروشور و یا تبلیغات رادیو- تلویزیونی و فضای مجازی ارایه می دهند.
هر سال هفته شیمی یک موضوع(تم) دارد. موضوع امسال( 2017 ) «سنگ های شیمی» است!

آمادئو آووگادرو دانشمندي است که مطالعات ارزشمندي در زمینه شيمي انجام داده است. او نظریه گیلوساک را در باره ی گازها بررسی کرد و در سال 1811 از راه آزمایش و محاسبه نشان داد که حجم های برابر از گازهای گوناگون، در دما و فشار ثابت دارای تعداد مولکولهای برابر هستند و امروزه این مفهوم را “فرضیه یا قانون آووگادرو ” می نامند.

تعداد مولکولهای یک گاز در این شرایط، برابر ۶/۰۲۰۴ ضرب در ۱۰ به توان۲۳ است که برای آسان شدن کار محاسبه، آن را برابر ۶/۰۲۲ ضرب در ۱۰ به توان ۲۳ در نظر میگیرند. این عدد در سده ی نوزدهم، به افتخار آووگادرو “عدد آووگادرو” نام گرفت و با نماد N یا NAنمایش داده شد.

۲۳ اکتبر (ماه دهم میلادی) از روی عدد آووگادرو که ۱۰ به توان ۲۳ دارد اقتباس شده است و ساعت 6:02 نیز نشان دهنده ی این عدد است.

امتیاز شما

مناسب و همخوانی روز با NA

رای کاربران: 3.58 ( 2 رای)
امتیاز: 3.0/5 از 1 رای.
لطفا صبر کنید...
برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن