تازه های شیمی

تولید نخستین لباس رنگی ابریشمی با استفاده از نانوذرات

تولید نخستین لباس رنگی ابریشمی با استفاده از نانوذرات
محققانی از زلاندنو نشان داده‌اند که افزودن نانوذراتی از طلا و نقرة خالص به پارچه‌های ابریشمی، ترکیب متنوعی از رنگ‌های مختلف در آنها ایجاد می‌کند که به ‌ویژه می‌تواند برای خیاطان لباس‌های گران‌قیمت زنانه و مطابق مد روز، جالب توجه باشد.به گزارش پایگاه اینترنتی فناوری نانو، در واقع کسی که چنین لباسی را بپوشد مانند آن است که لباسی از طلا یا نقره خالص به تن کرده‌است.

محققان موفق شده‌اند برای نخستین بار یک شال زنانه از این نوع بسازند.رنگ کردن پارچه با نانوذرات طلا، هر رنگی از بنفش گرفته تا زرد و یا رنگ‌های دیگری در این بین را به پارچه می‌دهد و نقره هم رنگ‌های زرد روشن، سبز و پرتقالی تولید می‌کند.

به اعتقاد این محققان می‌توان به این شکل از ترکیب این رنگ‌های مختلف با هم، رنگ جدیدی را به‌ دست آورد و در این بین تغییر مقدار نانوذرات نقره یا طلا تعیین‌کنندة شدت تیرگی رنگ خواهد بود.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به نظر محققان این رنگ به نوع فلز گران‌قیمت به کاررفته، اندازة نانوذرات و در برخی موارد به شکل آنها هم بستگی دارد؛ مثلاً نانوذرات طلای کروی به قطر ۱۰ نانومتر، رنگ قرمز شرابی تولید می‌کند که با افزایش این اندازه تا مرز صد نانومتر این رنگ به قرمز، ارغوانی، آبی تغییر رنگ می‌دهد و یا مقداری خاکستری می‌شود.
منبع : ایرنا

4.9/5 - (149 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا