تازه های شیمی

تبدیل گرافین Graphene به الکترودهای نمایشگرهای OLED

تبدیل گرافین Graphene به الکترودهای نمایشگرهای OLED
تبدیل گرافین Graphene به الکترودهای نمایشگرهای OLED

Graphene یا گرافین  در حالت دوبعدی خود شامل یک لایه از اتم‌های کربن است که در یک الگوی شبکه‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند. این ماده بسیار مستحکم و انعطاف‌پذیر است. همچنین رسانش گرمایی و الکتریکی بالایی دارد. فناوری OLED در واقع دیودهای نورانی ارگانیک هستند که در آن‌ها یک فیلم نازک، جریان الکتریکی را به نور تبدیل می‌کند. این فناوری در برخی از نمایشگرهای جدید موجود در بازار به‌کار رفته است.
محققان برای تبدیل گرافین به OLED، یک ویفر مس خالص را تا 800 درجه سانتیگراد حرارت داده و آن را در معرض مخلوطی از متان و هیدروژن قرار دادند. این مواد شروع به یک واکنش شیمیایی کردند که در نتیجه آن متان در ویفر مسی حل شد و اتم‌های کربن آزاد شدند. پس از سرد شدن ویفر و لایه کربنی، محققان یک پلیمر حامل روی لایه کربن ریخته و این لایه را از ویفر مسی جدا کردند.
در نتیجه این فرآیند یک الکترود OLED به ابعاد 2 در 1 یک سانتیمتر به دست آمد که پس از جفت شدن با یک پلیمر شفاف، عملکردی شبیه به صفحه لمسی گوشی هوشمند را در اختیار می‌گذارد. بدین ترتیب می‌توان شیشه را از فرآیند تولید نمایشگرها حذف کرد. این شیوه تولید OLED علاوه بر نمایشگرها در تولید نسل جدیدی از مواد هوشمند نیز کاربرد دارد.
انتظار می‌رود اولین نسل از محصولاتی که به این شیوه ساخته می‌شوند، ظرف دو تا سه سال آینده وارد بازار شوند.

منبع:ایرنا

4.9/5 - (118 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا