مقالات متفرقه شیمی

دانلود مقاله کاربرد های اوزون در تصفیه آب و فاضلاب به زبان فارسی

دانلود مقاله کاربرد های اوروزن در تصفیه آب و فاضلاب به زبان فارسی

دانلود مقاله کاربرد های اوزون در تصفیه آب و فاضلاب به زبان فارسی اوزون از جمله ترکیباتی می باشد که با توجه به خواص ویژه خود ، نزدیک به یک قرن است که به عنوان گند زدا و ضد عفونی کننده در آب آشامیدنی توسط کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است. اولین کاربرد اُزون در سال 1893 در کشور هلند و برای تصفیه خانه ای که از آب رودخانه راین تغذیه می نمود صورت پذیرفت. امروزه بیش از یک هزار تصفیه خانه آب از اُزون به عنوان بخشی از تصفیه شیمیایی استفاده می کنند. 

که اغلب آن ها در کشورهای غربی به ویژه فرانسه، سوئیس و کانادا قرار دارند بزرگ ترین تاسیسات گند زدایی با اوزون در مناطق پاریس و مونترال به کار گرفته شده است. در ادامه از جم شیمی مطالعه کاربردهای گاز اوزون در تصفیه آب و فاضلاب را دانلود می کنید.

خواص فیزیکی و شیمیایی اوزون

اوزون یکی ازشکل های آلوتروپی اکسیژن بوده و گازی آبی رنگ با بوی تند و ناپایدار می باشد. این ترکیب یک اکسید کننده قوی بوده و بسیار قوی تر از اسید هیپوکلرو ( ماده موثر گند زدایی کلر در آب ) می باشد. حلالیت اوزون در آب 12 مرتبه کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار است. با توجه به ناپایداری گاز اوزون، باید در محل مصرف و نیز زمان مصرف تولید شود و نمی توان آن را مثل کلر ذخیره نمود. با توجه به حوادث زیادی که در خصوص ترکیدن سیستم های ذخیره و نگهداری کلر به وقوع پیوسته است این محدودیت لزوماً جزء معایب استفاده از گاز اوزون محسوب نمی شود.

خصوصیات بیوشیمیایی اوزون

نقش اوزون در تصفیه آب و پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت بوده و در محیط آبی خصوصیات مشابهی با کلر دارد. از این رو این دو ماده به عنوان رقیب یکدیگر و در مواردی مکمل یکدیگر مطرح می باشند. اوزون  دارای دو خاصیت بسیار مهم در ارتباط با محیط اطراف خود می باشد یکی قدرت گند زدایی بالا و دیگری اکسید کننده قوی بودن اوزون آن را از بقیه مواد گند زدا متمایز می کند.

برای دانلود مقاله کاربرد های اوزون در تصفیه آب و فاضلاب به زبان فارسی روی لینک های دانلود کلیک کنید.

4.8/5 - (35 امتیاز)
لینک های دانلود
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا