تازه های شیمی

سنتز کاتالیزور پیروکلر اکسید ایتریم روتانات برای تبدیل آب به سوخت

سنتز کاتالیزور پیروکلر اکسید ایتریم روتانات برای تبدیل آب به سوخت

کاتالیزور پایدار پیروکلر اکسید ایتریم روتانات برای تبدیل آب به سوخت و تولید گاز هیدروژن و تهیه سوخت هیدروژنی توسط دانشمندان دانشگاه ایلینویز در آمریکا سنتز شد. به عقیده پژوهشگران شکستن پیوندهای بین اکسیژن و هیدروژن موجود در مولکول آب کلید اصلی تولید گاز هیدروژن به صورت مستمر و پایدار است. با وجود این روش یک راهکار اقتصادی و به صرفه برای تجزیه مولکول های آب تاکنون امری دشوار و غیر ممکن بوده است. 

دانشمندان برای تجزیه مولکول آب از دستگاه های الکترولیز استفاده می کنند که در آن ها از الکترودهای فلزی از جنس ترکیبات ایریدیم اکسید یا اکسید روتنیم استفاده می شود. اما دانشمندان دانشگاه ایلینویز در آمریکا پی بردند که اگر به جای استفاده از یک فلز و گاز اکسیژن در این فرآیند از دو عنصر فلزی ایتریم و روتنیم و اکسیژن استفاده کنند، سرعت واکنش و تجزیه مولکول آب افزایش می یابد و میزان گاز هیدروژن بیشتری تولید می شود.

در مرحله بعد از این پژوهش و مطالعه علمی پژوهشگران دانشگاه ایلینویز در آمریکا پرکلریک اسید را به این ترکیب اضافه کردند و آن را گرما دادند تا تجزیه مولکول آب در حضور گرما انجام شود. در نتیجه این کار ترکیبی موسوم به پیروکلر اکسید ایتریم روتانات (pyrochlore oxide of yttrium ruthenate) تولید شد که یک کاتالیزور قوی می باشد و مولکول آب را با سرعت بسیار بالاتری تجزیه می کند.
کاتالیست محققان دانشگاه ایلینویز نوعی الکتروکاتالیست می باشد که از ترکیب پرکلریک اسید با ترکیبات فلزی به دست می آید. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

4.8/5 - (212 امتیاز)
منبع
ساینس دیلی sciencedaily chemistry
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا