جملات زیبای شیمی

دل نوشته شیمی: چه چیزهایی از شیمی یاد گرفتم؟

چه چیزهایی از شیمی یاد گرفتم

دلنوشته شیمی شامل جملات زیبا و متن کوتاه در مورد علم شیمی در ادامه از جم شیمی کخ توسط دکتر محمد کوتی استاد شیمی معدنی نوشته شده است مطالعه نمایید. انسان ها با گذشت زمان طرز تفکرشون تغییر پیدا می کند، چون هم شرایط دچار دگرگونی هستند، هم مغز ما رشد می کند و هم آموزش هایی که می بینیم بر روی ما تاثیر می گذارند. من حدود 50 سال است که با علم شیمی سر وکار داشتم و در طول این مدت چیزهایی از شیمی یاد گرفتم که در زندگی فردی و نیز اجتماعی من بسیار تاثیر گذار بودند و دوست دارم برخی از آنها را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

1- از این که واکنش های شیمیایی یک طرفه دیر یا زود متوقف می شوند و واکنش‌های برگشت پذیر و دوطرفه ادامه دار و پایدار هستند، به این نتیجه رسیدم که روابط خود را با افراد بر این اساس پایه ریزی کنم تا دوام بیشتری داشته باشند.

2- از این که عناصر خواص متفاوتی دارند، حتی عناصر واقع در یک گروه، متوجه شدم هیچ دو انسانی یافت نمی شود که مثل هم باشند، حتی دوقلوهای همسان. در نتیجه از همه توقعات یکسانی نباید انتظار داشته باشیم و افراد را نباید با هم مقایسه کنیم.

3- از این که برخی از مواد نقطه ذوب و جوش بالا دارند و برخی برعکس و حتی ممکن است در اثر حرارت منفجر شوند، آموختم که بعضی افراد به سرعت عصبانی می شوند و از کوره در می روند و بنابراین در قبال چنبن افراد باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کرد.

4- از این که برخی از عناصر تمایلی به واکنش شیمیایی ندارند، به این نتیجه رسیدم که بعضی آدم ها با بقیه افراد جوش نمی خورند و تمایلی به این کار ندارند، بنابراین آنها را بهتر است به حال خود بگذاریم.

5- از این که تا انرژی به حد کافی به مواد اولیه ندهیم واکنش شیمیایی رخ نخواهد داد، چنبن برداشت کردم که تا به اندازه کافی تلاش نکنیم به نتیجه مطلوب مد نظر نخواهم رسید.

6-  از نقش کاتالیزور و این که مسیر واکنش را تغییر می دهد و انجام پذیری آن را آسان تر می کند و در نهایت بدون تغییر باقی می ماند، پی بردم که گاهی می توان بدون این که زیاد از خود مایه بگذاریم راه صحیحی در جلو افراد قرار دهیم و آنها را از بن بست خارج کنیم.

7- از این واقعیت که هیچ ماده شیمیایی صد در صد خالص وجود ندارد، پذیرفتم که هیچ انسان بدون عیب و نقصی یافت نمی شود. بر این اساس، بیت شعر زیر حافظ را همیشه نصب العین خود قرار داده ام.

حافظ از باد خزان در چمن دهر مرنج
فکر معقول بفرما گل بی خار کجاست

8- از این امر که ارزش عناصر به کاربرد و ویژگی خاص آنها مربوط می شود، فهمیدم که ارزش افراد نیز به کار مفیدی که برای جامعه انجام می دهند و این که چقدر خاص هستند بستگی دارد.

9- از این قانون که در هر واکتش شیمیایی هیچ چیز از بین نمی رود به اینحا رسیدم که تمام اعمال و رفتار ما ماندگار هستند و چه بهتر از خود آثار و اعمال نیک برجای بگذاریم.

10- از این که برخی مواد در مقابل رطوبت، هوا، نور، گرما و…. تخریب می شوند، صلاح را در این دیدم که از هرچه آرامش و آسایش خودم را بهم می زند دوری کنم.

11- از این مشاهدات که عناصر کم ارزش در سطح زمین و عناصر گرانبها در اعماق زمین یافت می شوند، چنین می توان برداشت کرد که افراد ارزشمند نیز کمیاب هستند و به راحتی قابل دسترس نیستند.

12- از واپاشی هسته ای برخی از عناصر و کمتر و کمتر شدن آنها به مرور زمان معنی زمان را بهتر فهمیدم و این که زمان به عقب بر نمی گردد.

13- از این یافته ها که عناصر تشکیل دهنده بدن ما، و نیز سیاره ما، منشایی در ستارگان دیگر دارند، متوجه شدم که این کمال خودخواهی است که خود را تنها موجودات هوشمند ساکن جهان بدانیم.

14- با توجه به نقش ارزنده شیمی در تمام عرصه های زندگی انسان ها، اعتقاد راسخ پیدا کرده ام که رفاه و پیشرفت پایدار جوامع بشری در گرو استفاده صحیح از علم شیمی است.

حکایت همچنان باقی است!

با آرزوی موفقیت
محمد کوتی- 1400/01/28

متن از استاد فرهيخته و شيميدان برجسته جناب آقای پروفسور محمد كوتی رئيس محترم كميته آموزش شيمی انجمن شيمی ايران و استاد گروه شيمي دانشگاه شهيد چمران اهواز

5/5 - (11 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا