دانستنی های شیمی

چسبی که در دمای بالا محکم تر میشود

چسبی که در دمای بالا محکم تر میشود
پژوهشگران آمریکایی نانوچسب نیرومندی درست کرده‌اند که از زنجیره‌های مولکولی برای پیوند دادن سطح چیزها به هم بهره می‌برد و حتی در دماهای بسیار بالا کار می‌کند.این نانوچسب سطوحی را حتی اگر یک نانومتر ضخامت داشته باشند، محکم به هم پیوند می‌دهد(نزدیک هزار بار نازک‌تر از سطوحی که چسب‌های معمولی می‌توانند به هم بچسبانند). این چسب با افزایش دمای محیط محکم‌تر نیز می‌شود.این چسب را گاناپاتیرامان رامانا و همکارانش در بنیاد پلی‌تکنیک رنسلیر پدید آورده‌اند. آن‌ها می‌گویند که این چسب برای چسباندن تراشه‌های رایانه و قطعه‌های دستگاه‌هایی که در محیطی با دمای بالا کار می‌کنند، بسیار خوب است.این چسب از لایه‌هایی در مقیاس نانو از زنجیره‌های مولکولی جداگانه‌ای از سیلیکون، کربن و هیدروژن درست شده است و این روش پیش از ساختن چسب و پوشش‌های حفاظتی به کار رفته است. اما این زنجیره‌ها در عالت عادی در دمای بالای ۴۰۰ درجه‌ی سیلسیوس باعث از دست رفتن چسبندگی می‌شوند.

ساندویچ چسبنده
برای چیره شدن بر این دشواری، این پژوهشگران زنجیره‌های مولکولی را بین مس در یک سر و سیلیس در سوی دیگر ساندویچ کردند. آن‌ها دریافتند که نه تنها این کار زنجیره‌ها را در برابر افزایش دما حفاظت می‌کند، بلکه نیروی چسبندگی آن‌ها با افزایش دما به راستی افزایش می‌یابد.
رامانا به گزارشگر نیوساینتیست گفته است: “هر چه دما را بالاتر می برید، پیوندها محکم‌تر می‌شوند. هنگامی که ما کار را آغاز کردیم، تصور نمی‌کردیم این مولکول‌ها این گونه رفتار کنند.” رامانا می‌افزاید که برخی اثرها ممکن است با انواع دیگری از نانولایه‌ها بهتر کار کنند، گرچه این گروه هنوز باید با ترتیب‌های شیمیایی دیگر آزمایش کنند.
به نظر رامانا این دستاورد بیشتر باید به صنعت ریزتراشه‌ها کمک کند. این نانوچسب را می‌توان برای پیونددادن اجزای میکروسکوپی به کار برد. اما کاربردهای دیگر آن می‌تواند پوشش دادن قطعه‌هایی در توربین‌ها و موتورهای جت باشد تا آن‌ها را از دمای بالا محافظت کند. رامانا می‌گوید: ” به نظر من این چسب برای کار در دمای بالا بسیار سودمند خواهد بود”.
گزارش این پژوهش در مجله‌ی vol 447, p 299) Nature) چاپ شده است.
منبع : http://forum.funex.ir

4.9/5 - (166 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا