دانستنی های شیمی

پلیمرهای ترموپلاستیک و ترموست چیست

پلیمرهای ترموپلاستیک و ترموست چیست

پلیمرهای ترموپلاستیک (گرمانرم) Thermoplastic polymer پلیمرهایی هستند که با افزایش دما، بدون تغییر شیمیایی ذوب می‌شوند. آن ها را می‌توان بارها ذوب و جامد نمود بدون اینکه از نظر ساختاری تخریب قابل توجهی داشته باشند. در ادامه از جم شیمی به بررسی ویژگی ها و کاربرد انواع پلیمر ترموپلاستیک و پلیمرهای ترموست Thermosetting polymer می پردازیم. زنجیره‌های پلیمری با نیروهای بین مولکولی به یکدیگر متصل می‌شوند، که با افزایش دما به سرعت ضعیف شده و یک مایع چسبناک تولید می‌کنند.
از پلیمرهای ترموپلاستیک در خودروسازی و سایر صنایع استفاده می‌شوند ترموپلاستیک‌ها غالبا جرم مولی بالایی دارند. پلی‌اتن، پلی‌پروپن و پلی‌استیرن از این نوع پلیمر هستند.

پلیمرهای ترموست (گرماسخت) پلیمرهایی هستند که با گرما در آن ها پیوندهای عرضی با واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌شود، در نتیجه جرم مولی متوسط آنها بالا می‌رود. ترموست‌ها هنگام گرم شدن ذوب نشده، اما معمولاً تجزیه می‌شوند و پس از سرد شدن تغییر شکل نمی‌دهند. رزین، پلی‌استر، وینیل استر، اپوکسی، پلی‌اورتان و … از این نوع پلیمرها هستند.

ترموست‌ها در تولید منسوجات، رنگ‌ها و پوشش، چسب‌ها، قالب‌های صنعتی و کامپوزیت‌ها، قطعات الکترونیکی، مصارف خانگی، کفپوش‌ها و … کاربرد دارند.

4.9/5 - (30 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا