آموزش شیمی 2

ویژگی های عناصر گروه دوم جدول تناوبی فلزات قلیایی خاکی

ویژگی های عناصر گروه دوم جدول تناوبی فلزات قلیایی
ویژگی های عناصر گروه دوم جدول تناوبی فلزات قلیایی

عناصرگروه دوم جدول تناوبی که به فلزات قلیایی خاکی معروفند در لایه ظرفیت الکترونی ، دارای آرایش nS2 هستند.این عنصرها دو الکترون لایه ظرفیت از دست می دهند و به یون دوبار مثبت+M2 تبدیل می شوند.آخرین عنصر این گروه یعنی رادیوم ، رادیواکتیو است.این فلزات سطحی درخشان و رنگ نقره‌ای سفید دارند.دارای واکنش‌پذیری بالایی هستند. اما واکنش‌پذیری این گروه به اندازه فلزات قلیایی (گروه اول نیست.)این فلزات سخت‌تر و چگال‌تر از فلزات گروه اول هستند.دمای ذوب بالایی دارند.این خواص آنها تا حد زیادی ناشی از وجود دو الکترون در لایه ظرفیت است که پیوندهای قوی‌تری ازفلزات گروه اول ایجاد می‌کنند. .منیزیم ، کلسیم ، استرانسیمو باریم از این گروه در اثر حرارت در شعله ایجاد رنگ می‌کنند.

رنگ شعله

منیزیم : نور سفید درخشان وخیره کننده

کلسیم: قرمز آجری

استرانسیم: قرمز خونی

باریم: سبز

شعاع اتمی و یونی بطور یکنواخت از بالا به پایین افزایش می‌یابد.شعاع یونی خیلی کوچکتر از شعاع اتمی است چون وجود دو الکترون در لایه S است .که با از دست دادن دو الکترون و ایجاد کاتیون M+2 بار مؤثر هسته بر الکترون‌های لایه های دیگر بیشتر شده و این باعث کاهش اندازه یون می‌شود.

واکنش با آب

بریلیم با آب واکنش نمی دهدبنابراین کوچکی زیاد بریلیم و نزدیکی لایه ی ظرفیت آن به هسته و وجود جاذبه ی هسته بر روی الکترون ظرفیت آن، مانع از انجام واکنش با آب می گردد.بریلیم رفتار شیمیایی منحصر به خود را دارد وترکیب های آن به طور عمده کووالانسی است.منیزیم که عنصر بعدی گروه فلزات قلیایی خاکی می باشد، با آب داغ واکنش می دهدولی کلسیم بشدت در دمای اتاق با آب واکنش داده و سوسپانسیون ابری سفیدی از هیدروکسید کلسیم تولیدمی‌کند.درحالیکه باریم با آب سرد هم به سرعت وارد واکنش می شود

4.9/5 - (29 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا