تازه های شیمی

وجود آب مایع در سیاره مریخ توسط دانشمندان تایید و اثبات شد

اثبات وجود آب مایع در سیاره مریخ توسط دانشمندان

وجود آب مایع در سیاره مریخ توسط دانشمندان تایید و اثبات شد در زیر یخ ها و غبار موجود در قطب جنوب مریخ آب مایع کشف شد. محققان توانستند با استفاده از کاوشگر مارس اکسپرس Mars Express متعلق به آژانس فضایی اروپا با استفاده از فناوری رادار یک دریاچه کوچک آب مایع در سیاره مریخ چهارمین سیاره بعد از کره زمین کشف کنند. در ادامه از جم شیمی به بررسی و شرح کامل این دستاورد علمی می پردازیم. بنابراین آب در مریخ وجود دارد و وجود آب در مریخ تایید شد.

عکس های به دست آمده از این کاوشگر نخستین مدرک قابل استناد از وجود آب در مریخ محسوب می شود. آثار جغرافیایی و شیمیایی زیادی از وجود آب بر سطح مریخ به دست آمده و بسیاری از محققان براین باور هستند که زمانی این سیاره پر از آب مایع بوده است. اما آب و هوای این سیاره در طول زمان تغییر کرده و آب موجود در آن از بین رفته است.

تاکنون محققان فکر می کردند آن چه از آب مریخ باقی مانده، کاملا یخ زده است اما وجود آب مایع زیر لایه های یخ قطبی این سیاره به دلیل وجود نمک و فشار زیاد که موجب کاهش دمای ذوب یخ می شوند، دور از انتظار نبود.
محققان برای اثبات این تئوری و نظریه، با استفاده از ابزار مبتنی بر فناوری رادار به نام مارسیس که بر روی کاوشگر نصب شده است، تصاویر و عکس هایی با کیفیت از لایه های زیرین یخ قطبی سیاره مریخ تهیه کردند.

تفاوت ترکیب لایه های یخ زیرین موجب تغییر سیگنال های بازگشتی رادار شده و امکان تهیه نقشه ای از ساختار لایه های زیرین یخ را فراهم می کند.
اطلاعات و داده های به دست آمده از این شیوه تصویربرداری نشان دهنده یک لایه بزرگ با قابلیت انعکاس زیاد سیگنال ها در سطح های زیرین یخ و غبار است. ویژگی های این لایه با ویژگی های آب یا رسوبات بسیار مرطوب همخوانی دارد.
به گفته محققان و دانشمندان، این تحقیقات بخش بسیار کوچکی از سطح مریخ را پوشش داده است و احتمال دارد در نقاط دیگر این سیاره نیز منابع آب شناسایی گردد.

4.8/5 - (90 امتیاز)
منبع
ScienceDaily ساینس دیلی
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا