نقد و بررسی کتاب های شیمی

نقد و بررسی شیمی سال دهم دبیرستان

نقد و بررسی شیمی سال دهم دبیرستان
نقد و بررسی شیمی سال دهم دبیرستان

در همایشی که به همت دبیرخانه شیمی کشور در تهران برگزار شد فصل های کتاب شیمی سال دهم برای اولین بار رونمایی شد.قرار هست هر کتاب شیمی برای هر سال سه فصل داشته باشد در ادامه مطلب از سایت جم شیمی فایل PDF نقد وبررسی کتاب شیمی سال دهم دبیرستان را دانلود نمایید.

تحلیل محتوای شیمی دهم و پاسخ به برخی سوالات از کتاب شیمی دهم از زبان دکتر علیرضا عابدین یکی از مولفین کتاب شیمی دهم

1-در مورد مقدار جرم کاهشی تبدیل هلیم به هیدروژن و اینکه همکاران محترم دبیر شیمی در مورد این عدد توافق نداشتند:
دکتر عابدین گفتند که کدام ایزوتوپ های هیدروژن رو تبدیل کردند؟این عدد از تبدیل (هیدروژن و تریتیم) به هلیم-4 به دست آمده است.
2-در مورد لانتانیدها و اکتنیدها هم گفتند که ما در شیمی دهم اصلا نامی از لانتانیدها و اکتنیدها نبریم و نیازی به مطرح کردن نیست
3-در مورد جرم تکنسیم هم گفتند که چون تعداد ایزوتوپ های تکنسیم زیادهست (حدود20) و از طرفی هم ناپایداره، جرم اتمی آن را ننوشتند. البته در جدول آیوپاک جدید (2016) هم نوشته نشده است.
و نیز بیان داشتند که برای هر ایزوتوپی از تکنسیم ، جرم همان ایزوتوپ نوشته میشود، مثلا تکنسیم- 99 . و این مغایرتی با ننوشتن جرم این ایزوتوپ ندارد
البته در مورد بقیه عنصرهای ناپایدار که جرمشان در کروشه هست گفتند که این جرم ها، براورد شده است. نه محاسبه شده و نه تجربی به دست امده.چون پایداری آن ها بسیار کم است نمی توان جرم دقیق آن ها را اندازه گیری کرد، به همین دلیل براورد شده، یعنی پیش بینی می کنند که این ایزوتوپ، این جرم را داشته باشد.
در مورد جدول تناوبی هم بیان داشتند که از جدول 2014 استفاده کردند.(البته یه کم هیبریدی هست از جدول سالهای قبل و جدول 2016 )

4-تعداد ردیف های زرد رنگ لانتانیدها و اکتنیدها 14تاست و جاهایی که اشتباهی 15تایی کشیده، چاپ بعدی کتاب اصلاح میشود.
5-رنگ های جدول تناوبی بسیار مهم می باشد، از این نظر که هر رنگ یک دسته از عنصر هایی رو نشان میدهدکه لایه های در حال پرشدن آنها یکسان است. و تاکید داشتن که در هر تمرین مربوط به جدول از این رنگها استفاده شود تا برای دانش آموز کاملا جا بیفتدکه هر عنصر با عدد اتمی مشخص در کجای جدول قرار داره و کدام لایه در حال پرشدن است (بدون رسم آرایش الکترونی) مثلا در تمرین ص28 و 29 .
6-دکتر عابدین از ویراستاری ادبی کتاب بسیار گله مند بودند که نکته های اصولی مورد تایید دفتر رو بدون توجه به بار علمی اون، تغییر دادند و مشکلات زیادی رو به وجود آوردند، که انشاالله در چاپهای بعدی اصلاح میشود.
7-در مورد عنصرهای پرتوزای موجود در سیگار ص9 هم گفتند که بالاخره در برگ توتون حتما عنصرهای پرتوا زا وجود دارد، درست مثل گیاهان دیگر.
ولی مسئله ای که در ایجا هست تجمع آن و تغلیظ آن است که باعث میشود مورد توجه قرار بگیرد.مثالی هم کهبیان کردند این بود که دود سیگار در فضای باز خطرناک ترهست یا فضای بسته؟؟!!!
8-در مورد طیف سنج جرمی ص17 هم گفتند، طیف سنج جرمی اتمی است و نه مولکولی
9-نکته دیگه ای که تاکید داشتند، این بود که هدف از پیوند با ریاضی این هست  که دانش آموزان مفهوم بزرگی و کوچکی اعداد به درستی درک کنند و صرفا محاسبه انجام ندهند
10-در مورد با هم بیندیشیم ص 16 (خاک شیر، کنجد یا دانه های مشابه)گفتند که هدف این هست که گفته شود روی ترازو دانه دانه اضافه میکنیم تا با ترازو قابل اندازه گیری باشد و بعد دانه ها رو بشماریم.نه اینکه مثلا یه قاشق خاکشیر بریزیم روی ترازو و جرم آن را اندازه بگیریم و بعد دانه ها را بشمریم.
یعنی میخواهیم بدانیم که چه تعداد ذره با حداقل مقدار را میشود توزین کرد.
11-در مورد جرم هیدروژن نیز گفتند که عدد 1.008، گرد شده ی عدد 1.0078 می باشد که برای راحتی این کار و کردند.

توجه:این پست مرتب به روز رسانی میشود و مطالب نقد و بررسی و تحلیل کتاب شیمی دهم به آن اضافه میشود.پس مرتب به این پست سر بزنید

برای دانلود فایل pdf نقد و بررسی شیمی دهم روی لینک های دانلود کلیک کنید.

4.9/5 - (204 امتیاز)
لینک های دانلود
منبع مطلب

تهیه شده توسط دکتر آقا گلی

به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا