دانستنی های شیمی

میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان

میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان
میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان

هزاران سال است كه انسان از مواد طبيعی گوناگون مانند چوب، سنگ، برخی از فلزها، پوست جانوران، پشم و ابریشم استفاده می كند. اما در صد سال گذشته با رشد چشمگير جمعيت و گسترش و پيشرفت دانش و تكنولوژی، ميزان بهره وری از منابع طبيعی به بالاترین سطح خود رسیده است. به طور کلی منابع طبیعی به منابعی گفته می شود كه طبيعت به طور رایگان آن ها را در اختيار انسان قرار داده است. مانند هوا، خاک، جنگل كوه و…. در یک دسته بندی منابع طبیعی به دو دسته طبقه بندی می شوند. منابع تجدید پذیر مانند آب ، هوا ، خاک و… و منابع تجدید ناپذیر مانند مس ، آلومینیوم ، آهن که فرایند های طبیعی جای خالی آن ها را پر نمی کنند و همین طور نفت ، گاز  و زغال سنگ که سرعت تشکلیل و جایگزین شدن آن ها بسیار اهسته می باشد و جوابگوی نیاز انسان نیست.
پراکندگی منابع طبیعی در جهان

بسياری از منابع مهم به طور یكنواخت در سراسر جهان توزیع نشده اند و هيچ رابطه ای هم ميان ای منابع و وسعت یک سرزمین و جمعيت آن وجود ندارد. به عنوان مثال کشور آفریقای جنوبی که تنها 0/8 درصد جمعیت و مساحت کره زمین را  تشکیل می دهد، 68 % كروم، 51 % طلا، 34 % الماس موجود در جهان را در خود جای داده است.
یكنواخت نبودن پراكندگی منابع معدنی در جهان، عامل پيدایش تجارت جهانی است. زیرا كشورهایی كه برخی منابع را ندارند آن ها را از كشورهای دارای این منابع خریداری می كنند. بنابراین بین كشورهای مختلف صادرات و واردات انواع مواد صورت می گیرد. بخش عمده ای از منابع شيميایی مورد نياز انسان از پوسته زمي تأمين می شود.

تولید مواد شیمیایی در مناطق مختلف جهان

بر اساس گزارش ACC میزان تولید مواد شیمیایی در سال 2016 به روند صعودی خود ادامه داده است و به میزان 1/3 درصد رشد کرد. تی. کوین.سوئیفتاقتصاددان ارشد ACC، می گوید: «مخارج مصرفی در سال 2016 با افزایش مناسبی مواجه بوده است زیرا بهبود وضعیت بازار کار و افزایش اطمینان مصرف کنندگان باعث رشد درآمد آنها شده است.»

وی ادامه می دهد، این روند بهبود از رکود اقتصادی سال 2008 باعث افزایش تقاضا برای اتومبیل، مواد شیمیایی ساختمانی و تجهیزات تجاری شده است. همچنین با افزایش دسترسی مردم به تسهیلات ارزان قیمت، تقاضا برای انواع خودروهای سبک انیز افزایش یافته است. بنابراین، مواد شیمیایی پایه، لاستیک مصنوعی و مواد شیمیایی تخصصی، در صدر فهرست محصولات پرفروش قرار می گیرند. ارزش مواد شیمیایی در کارخانه های تولید خودروهای سبک در آمریکا و کانادا به 3.490 دلار آمریکا رسیده است. نمودار 1 میزان تولید مواد شیمیایی پیشران را در آمریکا نشان می دهد.

ایشان در ادامه پیشنهاد می کند، ممکن است شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی با کاهش قیمت برخی از محصولات مواجه شوند، «اما حتی با وجود پایین بودن قیمت نفت، صنعت تولید مواد شیمیایی ایالات متحده آمریکا هنوز هم جایگاه رقابتی قابل قبولی خواهد داشت، زیرا هزینه خوراک یعنی گاز طبیعی نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.» قیمت پایین محصولات کشاورزی نیز مانند نفت و گاز تقاضا برای محصولات شیمیایی کشاورزی را کاهش داده است، اما ACC پیش بینی می کند که با افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال جاری این بخش از تقاضا نیز جان بگیرد.

4.9/5 - (16 امتیاز)

امتیاز شما به این مطلب

جامع و کامل بودن
اطلاعات آماری دقیق در فایل word
User Rating: 2.66 ( 90 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا