تازه های شیمی

مواد شیمیایی موجود در رنگ خطر ابتلا به بیمای ام اس را بیشتر می کند

تماس با حلال هایی مانند تینرها و مواد جلادهنده، 50 درصد احتمال ابتلا به بیماری مالتیپل اسکلروزیس بیشتر می کند.

مواد شیمیایی موجود در رنگ خطر ابتلا به بیمای ام اس را بیشتر می کند

دانشمندان و محققان موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد در جریان پژوهش و مطالعه ای متوجه شدند، خطر ابتلا به بیماری ام اس در افرادی که در معرض رنگ های شیمیایی، جلادهنده ها و سایر حلال ها قرار می گیرند در مقایسه بابا افرادی که در معرض این حلال ها قرار نمی گیرند 50 درصد بیشتر است. بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا بیماری اسکلروز چندگانه (multiple sclerosis) ، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که وظیفه ارتباط دارند می‌تواند اختلال ایجاد می‌کند و باعث بروز علائم و نشانه‌های زیاد جسمی شود.

پژوهشگران در این مطالعه سوابق سلامتی پنج هزار نفر را که دو هزار و 42 تن از آنها به تازگی به بیماری  ام س مبتلا شده بودند، را مورد بررسی قرار دادند.
این بررسی نشان داد که خطر ابتلا به این بیماری M.S در افرادی که با این حلال ها سر و کار دارند حدود هفت برابر بیشتر از افرادی است که در معرض این حلال ها قرار نمی گیرند و حامل ژن های ام.اس نیستند.
همین طور خطر ابتلا به بیماری مالتیپل اسکلروزیس در افراد سیگاری نیز بیشتر است، بطوری که سیگاری هایی که با این حلال ها کار می کنند و حامل ژن های ام اس نیز هستند در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نمی کشند یا در معرض این حلال قرار نگرفته اند و حامل عوامل خطر ساز ژنتیکی ابتلا به ام.اس نیستند، 30 برابر بیشتر است.
این مطالعه نشان می دهد که تحریک دائمی ریه ممکن است سیستم ایمنی بدن را به روشی تحریک کند که باعث ایجاد بیماری مالتیپل اسکلروزیس شود. نتایج این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده است.

منبع: روزنامه ایندیپندنت

4.8/5 - (242 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 4.53 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا