دانستنی های شیمی

مقایسه واکنش پذیری اوزون نسبت به اکسیژن

مقایسه واکنش پذیری اوزون نسبت به اکسیژن

واکنش پذیری اوزون نسبت به گاز اکسیژن به دلایل مختلفی بیشتر است که در ادامه به برسی پاسخ به سوال و موضوع اینکه چرا واکنش پذیری مولکول اوزون O3 نسبت به گاز  و مولکول O2 بیشتر است می پردازیم . پاسخ به این سوال که چرا اوزون واکنش پذیرتر از اکسیژن است ؟ را می توان به صورت های زیر بیان نمود که در ادامه از جم شیمی به جواب و دلایل این موضوع می پردازیم. مولکول اوزون O3 از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن که ناپایدار و واکنش پذیر مى باشد، تشکیل شده است . پیوند میان مولکول اکسیژن و اتم اکسیژن در مولکول اوزون بسیار ضعیف مى باشد و ممکن است با کوچکترین برخورد از هم جدا و یا با دریافت کوچکترین انرژى به حالت اولیه خود برگردند

مقایسه واکنش پذیری اوزون نسبت به اکسیژن

چرا اوزون واکنش پذیرتر از اکسیژن است ؟

1- قدرت پیوند اکسیژن- اکسیژن در اوزون رزونانسی از قدرت پیوند اکسیژن – اکسیژن در مولکول اکسیژن کمتر است و به راحتی شکسته و اکسایش را باعث می شود.

2- در اوزون یک پیوند داتیو وجود دارد که باعث می شود روی اکسیژن وسط بار مثبت ایجاد شود که چون اکسیژن یک اتم با الکترونگاتیوی بالا می باشد لذا وجود بارمثبت روی آن باعث ناپایداری اوزون می شود و می تواند به راحتی اتم اکسیژن آزاد کند.

3- مرتبه پیوند در مولکول اکسیژن 2 و در اوزون 1.5 می باشد پس واکنش پذیری اوزون بیشتر از مولکول اکسیژن است.

اوزون تروپوسفری :

چرا اوزون تروپوسفری، باعث کاهش رشد گوجه فرنگی می شود؟

تشکیل رادیکال اکسیژن در هر جایی باعث از بین رفتن ساختارهای سلولی می شود. قطعا رادیکال آزاد باعث کاهش رشد میوه ها می شود. حتی همین موضوع است که باعث پیری و چروک شدن پوست می شود.

4.8/5 - (210 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 3.66 ( 27 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا