مقالات شیمی دانشگاهی

دانلود مقاله مدیریت پسماند و پساب در صنایع نفت و گاز و مهندسی شیمی

دانلود مقاله مدیریت پسماند و پساب در صنایع نفت و گاز و مهندسی شیمی
دانلود مقاله مدیریت پسماند و پساب در صنایع نفت و گاز و مهندسی شیمی

در هر عمليات حفاری مقدار زيادی كنده (Cutting) حاصل از عملكرد مته در چاه توليد می شود. همچنين جامداتی كه از دستگاه های كنترل جامدات دفع می شوند حجم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص می دهند. اما در اين ميان بايد توجه داشت كه همواره كنده هاي حاصل از حفاری و جامدات دوريز شده ازدستگاه های كنترل جامدات آلوده به سيال حفاری و بعضا سيال محتوی سنگ سازند می باشند كه در صورت باقی ماندن در سيستم قادر به ايجاد مشكلات عديده ای در عملكرد گل و بروز آثار مخرب زيست محيطی خواهند بود.

امروزه افزايش هشدارهای عمومی پيرامون اهداف زيست محيطی سبب بهبود انگيزه های موجود در زمينه اقتصادی و طراحی جهت به حداقل رساندن پسماند حاصل از حفاری چاه ها شده. در فرآيند عملكرد سيستم جديد، كنده های حفاری كه بوسيله دستگاه های كنترل جامدات جدا می شوند تمام خواص آنها بررسی و آزمايش شده و پس از عمليات بهسازی بصورت جامد و تثبيت شده به محل مخصوص حمل و بطور استاندارد دفن می شوند. همچنين تمام آزمايش ها از نظر زيست محيطی در فاز مايع انجام و پس از بازيافت مجددا استفاده يا بطور ايمن و استاندارد دفن می شوند. در اين تحقيق سعی در معرفی چيدمان طراحی جديد، اصول عملكرد، تجهيزات و برنامه ريزی جديد مديريت پسماند حفاری از ديدگاه محيط زيستی با استناد به اطلاعات موجود از حفاری چندين حلقه چاه با بهره گيری از سيستم كنترل جامدات و مديريت پسماند حفاري داشته ايم.

كشور ايران با دارا بودن ذخاير عظيم هيدروكربني از جمله كشورهاي پيشگام در اكتشاف و توليد اين منابع مي باشد كه با توجه به نياز دنياي امروز به استفاده از انرژي؛ روز به روز بر فعاليت هاي گسترده در زمينه حفاري و استخراج از منابع جديد افزوده مي شود. فقدان برنامه اي مدون و اصولي، منطبق بر ملاحظات زيست محيطي در راستاي فعاليت هاي صنعت حفاري همواره موجب بروز نگراني هايي در اين بخش بوده. اما امروزه با توجه به هشدارهاي جهاني پيرامون محدوديت ها و مخاطرات زيست محيطي و لزوم ارائه گزارشات ارزيابي محيط زيست و ايمني از روند انجام عمليات هاي صنعتي در جهات مختلف، تلاش هاي بي وقفه اي در بكارگيري تكنولوژي و تجهيزاتي جديد در راستاي كاهش و به حداقل رساندن پسماند حاصل از حفاري چاههاي اكتشافي و توليدي شده است.

برای دانلود مقاله مدیریت پسماند و پساب در صنایع نفت و گاز و مهندسی شیمی در 15 صفحه روی لینک های دانلود کلیک کنید

امتیاز شما

جامع و مفید بودن مقاله

رای کاربران: 5 ( 1 رای)
امتیاز: 5.0/5 از 1 رای.
لطفا صبر کنید...
لینک های دانلود
منبع مطلب

تهیه توسط: محمد خداداديان، بهنام گودرزي، آرش شادروان

برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا