مقالات تخصصی شیمی

دانلود مقاله تعيين سينتيک تبديل گاز طبيعی با بخار آب جهت توليد هيدروژن و پیل سوختی

دانلود مقاله تعيين سينتيک تبديل گاز طبيعی با بخار آب جهت توليد هيدروژن و پیل سوختی
دانلود مقاله تعيين سينتيک تبديل گاز طبيعی با بخار آب جهت توليد هيدروژن و پیل سوختی

فرآيند تبديل گاز طبيعي توسط بخار آب مهمترين و اقتصادي ترين روش براي توليد هيدروژن و گاز سنتز است. هيدروژن و گاز سنتز در بسياري از صنايع شيميايي كاربرد دارد. از جمله كاربردها، تبديل مستقيم هيدروژن به برق با راندمان بالا در پيل هاي سوختي است. هدف اين مقاله بررسی سينتيک تبديل با بخار متان روي كاتاليست اكسيد نيكل است. از راکتور با جريان برگشتی داخلی براي اين هدف استفاده شده است. ابتدا مقاومت مربوط به انتقال جرم با جريان برگشتی داخلی راکتور خارجی (مقاومت لايه گاز) و همچنين مقاومت مربوط به انتقال گاز به داخل حفرات کاتاليست (مقاومت نفوذ) را به ترتيب با تغيير دور همزن و تغيير اندازه دانه کاتاليست حذف کرده و سپس تاثير متغيرهای اصلی نظير دما، فشار و نسبت بخار به هيدروکربن در مقادير مختلف نسبت وزن کاتاليست به شدت جريان مولی متان در سطوح مختلفی بررسی می شود. معادله سرعت واكنش براي كاتاليست اكسيد نيكل ساخته شده در پژوهشگاه صنعت نفت ارائه مي شود. همچنين داده هاي تعادلي براي تبديل متان به هيدروژن نيز ارائه شده است.

پيل سوختي وسيله اي است که انرژي شيميايي سوخت (معمولاً هيدروژن) را به طور مستقيم به انرژي الکتريکي تبديل مي كند و داراي خصوصيات منحصر بفردي از جمله راندمان بالا، آلايندگي ناچيز، مدولار بودن، استهلاک صفر و آلودگي صوتي ناچيز توانايي توليد انرژي الکتريکي از هيدروژن موجود در منابع غيرفسيلي و فسيلي (نظير گاز طبيعي و متانول) مي باشد و امكان بهره گيري همزمان از انرژي الكتريكي و حرارتي اين فناوري و كاربرد در گستره وسيعي از محصولات از چند وات تا چندين مگاوات را دارا مي باشد.

كشور ما با توجه به دارا بودن منابع غني گاز طبيعي پتانسيل بسيار خوبي جهت توليد هيدروژن دارد. از طرفي وجود زيرساخت توزيع گاز طبيعي در كشور به نحوي زير ساخت توزيع گاز هيدروژن نيز جهت استفاده در صنعت حمل و نقل و توليد برق را در اختيار قرار داده است.

 

برای دانلود مقاله تعيين سينتيک تبديل گاز طبيعی با بخار آب جهت توليد هيدروژن و پیل سوختی روی لینک های دانلود کلیک کنید

4.9/5 - (239 امتیاز)
منبع مطلب

نویسندگان: عبداله ايرانخواه ،حميد بنياد ،سيدكمال مسعوديان

به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا