شیمی دانشگاه

معرفی رشته آموزش شیمی

معرفی رشته آموزش شیمی علم شیمی پایه ای است برای دیگر علوم تجربی، به طوری که امروز، گستردگی علم شیمی به حدی است که نمی توان آن را از شاخه های دیگر تحصیل مجزا و حد و مرزی برای آن مشخص نمود. اهمیت و کاربرد شیمی در پزشکی، دارو سازی، کشاورزی، صنایع غذایی، علم مواد، راه و ساختمان، صنایع پلاستیکی، رنگ و رزین و… بر هیچ کس پوشیده نیست. بنابراین لازم است که ابعاد مختلف این رشته برای جامعه به خوبی تشریح شود. این گرایش شاید به رشته دبیری شیمی شبیه است. در رشته دبیری شیمی، دانشجویان همان واحد هایی که برای شیمی محض ارائه می شود به همراه دروس تربیتی ویژه آموزش و پرورش را پشت سر خواهد گذاشت و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری با موافقت آموزش پرورش وکسب شرایط علمی میسر می باشد.

مباحث اصلی:

مهمترین موضوعات مورد بررسی در این شاخه، درک چگونگی آموزش حرفه‌ای شیمی در راستای فراگیری بهتر دانشجویان و دانش آموزان و بهبود نتایج یادگیری با تغییر روش آموزشی است. با توجه به ماهیت آموزشی این شاخه از شیمی و کارکردهایی که از فارغ التحصیلان انتظار می رود، منحصراً مراکز آموزشی تربیت دبیر ( مشخصاً دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) به ارایه آن می پردازند.

برنامه درسی (سر فصل) آموزش شیمی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد

دروس اصلی و تخصصی : 12 واحد

دروس شیمی : 6 واحد

دروس اختیاری : 8 واحد

سمينار : 2 واحد

پایان نامه : 4 واحد

5 درس اصلی در این گرایش آموزش داده میشود و از الزامات این گرایش میباشد. این دروس اصول طراحی و تولید برنامه درسی، طراحی فعالیت علمی-آزمایشگاهی، روشهای ارزشیابی در آموزش شیمی  روشها و فنون تدریس علوم تجربی و طراحی و تولید واحد یادگیری است. مطابق با سرفصلهای مصوب شورای عالی برنامه ریزی شیمی آلی و معدنی پیشرفته از دروس الزامی این گرایش می باشد. دروس انتخابی این گرایش کاربرد روانشناسی در آموزش، تاریخچه و مبانی آموزش علوم تجربی، نظارت و راهنمایی آموزشی، نظامهای آموزش شیمی در جهان، فناوری اطلاعات و آموزش شیمی، آموزش شیمی و اجتماع، فلسفه علم، شیمی فیزیک پیشرفته، شیمی تجزیه پیشرفته و مبانی شیمی کوانتوم میباشند.

 

امتیاز: 5.0/5 از 2 رای.
لطفا صبر کنید...
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا