آزمایشگاه شیمی

طرز تهیه چسب اوره فرمالدهید

 طرز تهیه چسب اوره فرمالدهید بسیاری از واکنشهای پلیمریزاسیون ، کاربردهای بسیار مهم و اساسی در صنعت دارند. یکی از پلیمرهای با کاربرد صنعتی ، چسب و بطور کلی انواع چسب‌هاست. فنوپلاست‌ها و آمینوپلاست‌ها که جزء پلاستیک‌ها بشمار می‌روند، می‌توانند بعنوان چسب بخاری بکار روند. رزین فنل – فرمالدئید (فنوپلاست) که از واکنش فنل با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی و با ماکزیمم pH مساوی با ۸,۵ در صنعت تهیه می‌شود، می‌تواند بعنوان چسب بکار رود.

 باید توجه داشت که برای استفاده از چسب بخاری ، انتهای مولکول باید گروه OH- داشته باشد. هرچه گروههای OH- آزاد (مربوط به گروه متیلول CH2OH- ) بیشتر باشند، قدرت چسبندگی چسب افزایش می‌یابد. اما این چسب ، یعنی چسب فنل- فرمالدئید در بازار یافت نمی‌شود و کاربرد صنعتی زیادی ندارد. علت آن ، بوی بد فنل است.
 اما رزین اوره- فرمالدئید که از واکنش فرمالدئید با اوره در محیط اسیدی یا بازی بدست می‌آید، بعنوان چسب بخاری کاربرد صنعتی بسیار وسیعی دارد. در تهیه این چسب نیز هرچه گروههای OH- آزاد بیشتر باشد، چسب قدرت بیشتری خواهد داشت.
وسایل مورد نیاز
بالن ۳ دهانه حاوی مبرد، کپسول چینی، اوره، فرمالین، محلول هیدروکسید سدیم۱۰%، اسید استیک یخی
روش آزمایش
 داخل بالن ۳ دهانه ، ۲۲,۵ گرم فرمالین (معادل ۰,۳ مول فرمالدئید) می‌ریزند، بر روی آن ، ۹,۰ گرم (۰,۱۵ مول) اوره اضافه می‌کنند و بمنظور تنظیم PH مخلوط در ۷,۵ – ۸ ، به مقدار کافی هیدروکسیدسدیم ۱۰% می‌افزایند. دو دهانه بالن را با چوب‌پنبه مسدود می‌کنند و مخلوط را ، ۲ ساعت در حمام آبی در دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. سپس دما را تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آورند. چوب پنبه‌ها را در آورده و به جای یکی از دهانه‌های بالن ، لوله‌ای مویین و دیگری را به سیستم خلا متصل می کنند.
 در فشار ۱۲۰-۱۰۰ میلی‌متر جیوه و دمای ۷۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد ، آب موجود در سیستم را از محیط عمل دور می‌کنند. مخلوط بدست آمده را به کپسول چینی ریخته و بر روی آن ۰,۳ گرم اسید استیک یخی اضافه نموده و ۲ ساعت در دمای ۴۵-۴۰ درجه سانتی‌گراد ، ۲ ساعت در دمای ۵۵ – ۵۰ درجه سانتی‌گراد و ۲ ساعت در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنند تا چسب بدست آمده تبدیل به رزین گردد.
نتیجه آزمایش
مشخص است که چسب اوره – فرمالدئید که تهیه کرده‌اید، کاربرد صنعتی بسیار گسترده‌ای بعنوان چسب بخاری دارد. همچنین این چسب در صنعت نئوپان سازی بعنوان پایه اصلی صنعت (برای بهم چسباندن ذرات و تکه های چوب و ضایعات چوبی) بشمار می‌رود. رزین اوره- فرمالدئید نیز در کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی کاربرد دارد.
 این واکنش پلیمریزاسیون ، یک واکنش چند تراکمی یا پلی کنداسیون است که از واکنش‌های رایج در صنعت و محصول ، یک پلاستیک است و پلیمر حاصل یک پلیمر یک بعدی است.
4.8/5 - (204 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا