آزمایشگاه شیمی

طرز تهیه چسب اوره فرمالدهید

محل تبلیغات

 طرز تهیه چسب اوره فرمالدهید بسیاری از واکنشهای پلیمریزاسیون ، کاربردهای بسیار مهم و اساسی در صنعت دارند. یکی از پلیمرهای با کاربرد صنعتی ، چسب و بطور کلی انواع چسب‌هاست. فنوپلاست‌ها و آمینوپلاست‌ها که جزء پلاستیک‌ها بشمار می‌روند، می‌توانند بعنوان چسب بخاری بکار روند. رزین فنل – فرمالدئید (فنوپلاست) که از واکنش فنل با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی و با ماکزیمم pH مساوی با ۸,۵ در صنعت تهیه می‌شود، می‌تواند بعنوان چسب بکار رود.

 باید توجه داشت که برای استفاده از چسب بخاری ، انتهای مولکول باید گروه OH- داشته باشد. هرچه گروههای OH- آزاد (مربوط به گروه متیلول CH2OH- ) بیشتر باشند، قدرت چسبندگی چسب افزایش می‌یابد. اما این چسب ، یعنی چسب فنل- فرمالدئید در بازار یافت نمی‌شود و کاربرد صنعتی زیادی ندارد. علت آن ، بوی بد فنل است.
 اما رزین اوره- فرمالدئید که از واکنش فرمالدئید با اوره در محیط اسیدی یا بازی بدست می‌آید، بعنوان چسب بخاری کاربرد صنعتی بسیار وسیعی دارد. در تهیه این چسب نیز هرچه گروههای OH- آزاد بیشتر باشد، چسب قدرت بیشتری خواهد داشت.
وسایل مورد نیاز
بالن ۳ دهانه حاوی مبرد، کپسول چینی، اوره، فرمالین، محلول هیدروکسید سدیم۱۰%، اسید استیک یخی
روش آزمایش
 داخل بالن ۳ دهانه ، ۲۲,۵ گرم فرمالین (معادل ۰,۳ مول فرمالدئید) می‌ریزند، بر روی آن ، ۹,۰ گرم (۰,۱۵ مول) اوره اضافه می‌کنند و بمنظور تنظیم PH مخلوط در ۷,۵ – ۸ ، به مقدار کافی هیدروکسیدسدیم ۱۰% می‌افزایند. دو دهانه بالن را با چوب‌پنبه مسدود می‌کنند و مخلوط را ، ۲ ساعت در حمام آبی در دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. سپس دما را تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آورند. چوب پنبه‌ها را در آورده و به جای یکی از دهانه‌های بالن ، لوله‌ای مویین و دیگری را به سیستم خلا متصل می کنند.
 در فشار ۱۲۰-۱۰۰ میلی‌متر جیوه و دمای ۷۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد ، آب موجود در سیستم را از محیط عمل دور می‌کنند. مخلوط بدست آمده را به کپسول چینی ریخته و بر روی آن ۰,۳ گرم اسید استیک یخی اضافه نموده و ۲ ساعت در دمای ۴۵-۴۰ درجه سانتی‌گراد ، ۲ ساعت در دمای ۵۵ – ۵۰ درجه سانتی‌گراد و ۲ ساعت در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنند تا چسب بدست آمده تبدیل به رزین گردد.
نتیجه آزمایش
مشخص است که چسب اوره – فرمالدئید که تهیه کرده‌اید، کاربرد صنعتی بسیار گسترده‌ای بعنوان چسب بخاری دارد. همچنین این چسب در صنعت نئوپان سازی بعنوان پایه اصلی صنعت (برای بهم چسباندن ذرات و تکه های چوب و ضایعات چوبی) بشمار می‌رود. رزین اوره- فرمالدئید نیز در کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی کاربرد دارد.
 این واکنش پلیمریزاسیون ، یک واکنش چند تراکمی یا پلی کنداسیون است که از واکنش‌های رایج در صنعت و محصول ، یک پلاستیک است و پلیمر حاصل یک پلیمر یک بعدی است.
امتیاز: 5.0/5 از 2 رای.
لطفا صبر کنید...
مجله ویدئویی جم شیمی برای مشاهده جذاب ترین آزمایش ها کلیک کنید
برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید

بستن