تازه های شیمی

شارژ باتری تلفن همراه در یک دقیقه!

تصور کنید که قادر به شارژ کامل باتری خود در یک دقیقه باشید. محققان دانشگاه “استنفورد” بر روی چنین اختراعی در حال کار هستند. نه تنها این باتری آلومنیومی پر قدرت سریع شارژ می شود، بلکه طول عمر بیشتری داشته و ارزان تر است. به نظر باتری عالی برای تمام گوشی هوشمند می رسد. و بر خلاف باتری های لیتیوم یون، که تحت شرایط خاصی منفجر می شوند، این باتری حتی اگر یک دریل به درون آن فرو ببرید آتش نخواهد گرفت.پروفسور “هونجی دای” از دانشگاه استنفورد به همراه تعدادی از همکاران خود بر روی باتری آلومینیوم یون در حال کار است. این باتری از دو الکترود ساخته شده است. یکی از این الکترودها کاتد (بار مثبت) و دیگری آند (بار منفی) بوده که از آلومینیوم ساخته شدهاند. این سلول آند آلومینیومی را با کاتد گرافیت، به همراه الکترولیت مایع یونی در درون یک کیسه پلیمر دارای پوشش ترکیب می کنند. این کیسه انعطاف پذیر است.

آزمایش ها نشان می دهد که سلول های آلومینیوم یون می توانند 7500 چرخه شارژ را بدون از دست دادن قدرت تحمل نمایند. این میزان بهبود بزرگی نسب به 100 چرخه عمر محسوب می شود که باتری های آلومینیومی در تست های قبلی داشته اند. باتری های لیتیوم یون عموما برای 1000 چرخه شارژ دوام می آورند. و شارژ باتری در یک دقیقه به کاربران کمک می کند تا از موبایل خود بیشتر استفاده نمایند.
باتری های آلومینیومی می توانند خم شوند که باعث می شود بتوان گوشی های انعطاف پذیری طراحی کرد. و از آنجایی که آلومینیوم از لیتیوم ارزان تر است، این باتری های ارزان تر خواهند بود. تنها مشکلی در سر راه آن ها وجود دارد این است که نمی توانند ولتاژ را با باتری های لیتیومی برابر کنند. ولی به گفته پروفسور “دای” به وسیله بهبود مواد کاتودی، ولتاژ افزایش خواهد یافت.
پروفسور “هونجی دای” در ادامه افزود، “باتری ما نسبت به باتری های لیتیومی معمولی ولتاژ کمتری تولید می کند. ولی بهبود مواد کاتودی نهایتا ولتاژ و چگالی انرژی را افزایش خواهد داد. باتری ما تمام مواردی که آرزو می کنید یک باتری داشته باشد را دارا است. مواردی مانند الکترودهای ارزان، امنیت مناسب، شارژ سریع، انعطاف پذیری و چرخه عمر طولانی. این یک باتری جدید بوده و تازه پا به میدان گذاشته است. این باتری بسیار هیجان انگیز است.”
تا تجاری شدن این باتری های مدتی طول می کشد، ولی مطمئنا به کابران گوشی های هوشمند انگیزه ای مضاعف خواهد داد.

 

 

4.9/5 - (228 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا