تازه های شیمی

تولید و ساخت پلاستیک های نیمه هادی با روشی آسان

محل تبلیغات

تولید و ساخت پلاستیک های نیمه هادی با روشی آسان

محققان دانشگاه واترلو در کانادا در این تحقیق و طرح پژوهشی با استفاده از یک واکنش ساده آب زدایی که تنها محصول جانبی آن آب است، روشی سریع برای ساخت پلیمرهای کانجوگیت (پلاستیک هایی که همانند فلزات الکتریسته را هدایت می کنند) ابداع و کشف کرده اند. در ادامه از جم شیمی می خوانید که به گفته محققان، طبیعت از این واکنش میلیاردها سال و صنعت بیش از صد سال استفاده کرده است. این واکنش یکی از ارزان قیمت ترین و مناسب ترین واکنش ها برای محیط زیست در زمینه تولید پلاستیک است. به طور کلی این پلاستیک ها ارزان قیمت تر و سرعت زیست تخریب پذیری آن ها بیشتر است. تولید و ساخت پلاستیک های نیمه هادی با روشی آسان برای اولین بار توسط پژوهشگران کانادایی صورت گرفته است.
اکنون محققان دانشگاه واترلو با موفقیت این واکنش را برای تولید پلی‌آرن ها بکار برده اند؛ پلی آرن ها طبقه ای از پلیمرهای کانجوگیت هستند که به بیشترین میزان مورد مطالعه قرار گرفته است و از آن برای ساخت ابزارهای الکترونیکی سبک وزن و ارزان قیمت مانند سلول های خورشیدی، نمایشگرهای ال.ایی.دی و حسگرهای شیمیایی و بیوشیمیایی استفاده شده است.
آب زدایی نیز یک روش معمول برای ساخت پلیمرها است؛ پلیمرها زنجیره ای از مولکول ها یا مونومرهای تکرار شونده هستند که همانند یک قطار بهم پیوسته اند.
طبیعیت از واکنش آب زدایی برای ساخت قندهای پیچیده از گلوکز و پروتیین ها و سایر بلوک های ساختمانی بیولوژیکی مانند سلولوز استفاده می کند. تولید کنندگان پلاستیک از این واکنش برای ساخت همه چیز از نایلون گرفته تا پلی استر استفاده می کنند.
اما محققان با اشاره سنتز به عنوان یک مشکل دیرینه در این حوزه خاطر نشان کردند که یک روش آب زدایی مانند روش ابداعی آنها کارایی کل این رویه را از کشف مشتقات جدید گرفته تا ساخت محصول تجاری بالا می برد. آنها سرعت نسبتا سریع این واکنش و قابلیت انجام آن را در دمای اتاق از دیگر مزایای روش ابداعی خود عنوان کردند.
با این حال محققان همچنان در حال فعالیت برای تکمیل روش خود هستند و در عین حال تلاش دارند تا روش های سنتز آب زدایی را برای سایر طبقات پلیمرهای کانجوگیت بکار برند.نتایج این تحقیق در مجله Chemistry – A European Journal منتشر شده است.

منبع:یورک الرت

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

رای کاربران: 5 ( 1 رای)
امتیاز: 5.0/5 از 1 رای.
لطفا صبر کنید...
مجله ویدئویی جم شیمی برای مشاهده جذاب ترین آزمایش ها کلیک کنید
برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code