تازه های شیمی

ساخت نانو سیم از جنس DNA با کاربرد حسگری و دارورسانی

ساخت نانو سیم از جنس DNA با کاربرد حسگری و دارورسانی
ساخت نانو سیم از جنس DNA با کاربرد حسگری و دارورسانی

دانشمندان و پژوهشگران در کره توانستند نانوسیمی از جنس DNA تولید و بسازند که با استفاده از کشش سطحی سیالات و با کاربرد و هدف استفاده در بخش حسگری و دارورسانی پزشکی و همین طور آنالیز ساختار DNA تولید شده‌است.این پروژه با همکاری مون و همکارانش و محققانی از دانشگاه پرینستون انجام شده است. سطح موادی نظیر پلی‌ دی‌متیل‌ سیلوکسان (PDMS) زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرند، چروک می‌شوند. این گروه تحقیقاتی روشی مبتنی بر کشش سطح سیال ارائه کردند که در آن از این ویژگی برای به حداقل رساندن مساحت سطحی استفاده می‌شود.

مون یونگ وون، از محققان و دانشمندان فناوری‌ نانو در مؤسسه علم و فناوری کره‌جنوبی KIST موفق به ساخت نانوسیمی از جنس DNA گردیده است.
در این روش، از کشش سطحی سیالات به کار گرفته شده است.

زمانی که یک قطره آب روی این سطح چروکیده قرار می‌گیرد، وجود این کشش سطحی موجب می‌شود تا ساختار تا خورده و به‌صورت تونلی شکل در آید. سپس یک قطره از آب ترکیب شده با زیست مولکولی نظیر DNA استفاده می‌شود.
مون یونگ وون، در حوزه‌های مختلفی از کنترل سطوح نانومقیاس گرفته تا جداسازی آب از روغن تخصص دارد. او روی توسعه مواد و نرم‌افزارهایی برای چاپ سه بعدی و چهار بعدی کار می‌کند. مون فناوری‌های مختلفی را برای استفاده از خاک برای چاپ سه بعدی ارائه کرده است.
مون یونگ وون، از سال 1994 تا 1998 در دانشگاه ملی سئول در رشته مهندسی فلزات مشغول به تحصیل بوده است و دوره کارشناسی ارشد و دکتری خود را نیز در این رشته ادامه داده است. او در دوره پسادکتری از سال 2005 تا 2007 در دانشگاه هاروارد کار کرده و اخیراً نیز به‌عنوان استاد در دانشگاه صنعتی دیجون مشغول به کار شده‌است.

منبع:ستاد ویژه فناوری نانو ریاست جمهوری با اندکی دخل و تصرف

4.9/5 - (83 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا