تازه های شیمی

ساخت اولین رنگ گرافنی سازگار با محیط زیست توسط دانشمندان

ساخت اولین رنگ گرافنی سازگار با محیط زیست توسط دانشمندان
ساخت اولین رنگ گرافنی سازگار با محیط زیست توسط دانشمندان

گرافن یکی از مستحکم‌ترین مواد موجود در جهان است. رﻧﮓ ﮔﺮاﻓﻨﯽ، ﻣﺤﺎﻓﻈﯽ ﻣﺴﺘﺤﮑﻢ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺧﻮردﮔﯽ، ﻣﺤﻘﻘﺎن ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﻴﺎﯾﯽ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺖ رﻧﮓ ﮔﺮاﻓﻨﯽ ﺷﺪﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ ﺳﻄﻮح را در ﺑﺮاﺑﺮﺧﻮردﮔﯽ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﮐﻨﺪ. اخیراً شرکت گرافن‌استون Graphenstone موفق به تولید اولین رنگ گرافنی کاملاً زیست‌سازگار شده است. این محصول به زودی در بریتانیا توزیع می‌شود.موربی از نشریه دزن می‌نویسد: این رنگ از ترکیب گرافن و باز موجود در لیمو تولید شده‌است. هر چند رنگ‌های مبتنی بر باز لیمو چند سالی است که در بازار توزیع شده‌است، اما افزودن گرافن موجب شده تا هدایت این رنگ به شدت افزایش یابد. این رنگ می‌تواند نیازهای گرمایی ساختمان را برآورده سازد و در نهایت موجب کاهش نیاز به گرم کردن و خنک کردن می‌شود.
افزودن گرافن مزایای دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به استحکام بالای رنگ اشاره کرد که این کار منجر به دوام بالاتر و مقاومت آن در برابر خوردگی می‌شود.بر اساس ادعای این شرکت، یک لیتر از این رنگ می‌تواند سطحی به مساحت 8 متر مربع را پوشش‌ دهد. 98 درصد این رنگ متشکل از باز لیمو است که به شدت جاذب دی‌اکسیدکربن است؛ بنابراین، این رنگ می‌تواند به تصفیه هوای محیط نیز کمک کند.

شرکت انگلیسی گرافن‌استون موفق به تولید اولین رنگ گرافنی شده‌است. این رنگ با ویژگی هدایت گرمایی خود می‌تواند در تنظیم هوای داخل ساختمان نقش مهمی ایفا کند. همچنین گرافن موجب افزایش دوام این رنگ شده‌است.

رنگ های اﮐﺴﻴﺪ ﮔﺮاﻓﻨﯽ را ﻣﯽ ﺗﻮان روﯼ ﺳﻄﻮح ﻣﺨﺘﻠﻒ از ﺷﻴﺸﻪ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﺎ ﻓﻠﺰات و ﺣﺘﯽ ﺁﺟﺮ اﻋﻤﺎل ﮐﺮد . اﯾﻦ ﭘﻮﺷﺶ ﭘﺲ از ﯾﮏ ﭘﺮدازش ﺷﻴﻤﻴﺎﯾﯽ، همانند ﮔﺮاﻓﻴﺖ ﻋﻤﻞ ﮐﺮدﻩ و ﭘﺎﯾﺪارﯼ ﺷﻴﻤﻴﺎﯾﯽ و ﮔﺮﻣﺎﯾﯽ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺧﻮاهد داﺷﺖ .اﯾﻦ در ﺣﺎﻟﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ از ﻧﻈﺮ ﻣﮑﺎﻧﻴﮑﯽ، اﺳﺘﺤﮑﺎﻣﯽ ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻪ ﮔﺮاﻓﻦ مستحکم ترین ماده شناخته شده تاکنون را دارد.

منبع: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

4.9/5 - (123 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا