دانستنی های شیمی

روش مطالعه شیمی برای کنکور

روش مطالعه شیمی برای کنکور

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور و همین طور روش مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور در ادامه از جم شیمی ملاحظه و مطالعه نمایید. از آنجا که درس شیمی یکی از دروس اختصاصی مهم برای دانش آموزان در کنکور تجربی و ریاضی می باشد بر آن شدیم که روش مطالعه این درس به صورت کامل و جامع شرح و توضیح دهیم تا شما دانش آموزان و داوطلبان کنکور با تسلط و آمادگی هر چه تمام تر از پس این درس بر آیید.

روش مطالعه شیمی برای کنکور

چرا درس شیمی در کنکور اهمیت زیادی دارد؟
درس شیمی هم برای گروه ریاضی و هم تجربی درس اختصاصی محسوب می شود که برای زیرگروه تجربی بعد از زیست شناسی بالاترین ضریب را دارد، و حتی در رشته ای مثل داروسازی با ضریب 4 با اهمیت ترین درس محسوب می شود. در گروه ریاضی هم بعد از درس ریاضی و فیزیک از ضریب بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه در دفترچه سوالات کنکور، سوالات شیمی آخرین سوالات هستند که داوطلب با آن ها روبرو می باشد، اکثر داوطلبان خسته شده و نمی توانند به سوالات شیمی پاسخ دهند به همین دلیل آن هایی که شیمی را بالا می زنند رتبه های خوبی کسب می کنند.

چرا باید تسلط ویژه ای روی شیمی داشته باشیم؟
شیمی در هر دو گروه ریاضی و تجربی 35 سوال دارد که 35 دقیقه زمان برای آن ها اختصاص داده شده است. با توجه به سوالات مفهومی و مساله های وقت گیر چند کنکور اخیر ، این 35 دقیقه کافی نبوده و از قبل باید با مطالعه دقیق و حل تست های زیاد و یادگیری شیوه های پاسخگویی به تست های ترکیبی تسلط کافی روی شیمی داشته باشید.

در هفته چند تست شیمی باید حل کنیم؟
برای تسلط بر شیمی و کسب نتیجه خوب باید هر هفته بین 150 تا 200 تست از شیمی بررسی شود. (البته برای استارت از تابستان بررسی این تعداد تست لازم نیست و از تعداد کمتر مثلا 100 تست در هفته می توانید شروع کنید)

آیا با حفظ کردن مطالب کتاب میتوان به درصد 20 یا 30 در شیمی دست یافت؟
خیر، در شیمی کنکور سوال حفظی نداریم. سوالات شیمی به دو دسته مساله و مفهومی تقسیم بندی می شوند. برای پاسخگویی به سوالات مفهومی باید مطالب کتاب با دقت بالا خوانده شده، از آموزش ها و تحلیلهای دبیر خوب بهره برده، درسنامه های خوب خوانده شده و تست های مربوطه حداقل 10 سال اخیر بررسی شود. برای پاسخگویی به مسائل، باید تست کار کرد.

آیا تمامی واکنش ها را باید بلد باشیم؟
بله (حتما!)، اکثر واکنش ها را با قاعده های گفته شده می توان نوشت ولی واکنش هایی هم هستند که قاعده خاصی ندارند و باید با تمرین و تکرار حفظ کرد.

برای عملیات وقت گیر ضرب و تقسیم در مسائل شیمی در جلسه کنکور چه کار کنیم؟
در طول مطالعه و حل تست ها در خانه، حداقل 6 ماه قبل کنکور به هیچ وجه از ماشین حساب استفاده نکنید (به کلی ماشین حساب را از دسترستان دور کنید!). در مساله های چند مرحله ای، لازم نیست در هر مرحله ضرب و تقسیم کرده و به عدد واحدی برسید.

آیا کتاب کنکوری لازم است؟ و چه کتابی خوب است؟
حتما باید کتاب کنکوری در کنار کتاب درسی داشته باشید. کتابی که درسنامه به صورت خلاصه، همچنین سوالات چند سال اخیر کنکور را تشریح کرده باشد کتاب خوبی محسوب می شود (اکثر کتاب های بازار این ویژگی ها را دارند).

مسائل را با چه روشی یاد بگیریم؟
بهترین روش برای پاسخگویی به سوالات مسئله کنکور روش تناسب است. سعی کنید روش تناسب بستن را به خوبی یاد بگیرید. هر چند حل مسائل شیمی در کنکور به نبوغ و تسلط داوطلب هم بستگی دارد، ولی یادگیری اصولی و صحیح و مفهومی کمک زیادی به داوطلب سرجلسه کنکور خواهد کرد. (اگر به روش خطی تسلط کامل دارید با همان روش هم میتوانید جلو برید). بارها مشاهده شده که داوطلبی با حفظ چند فرمول پیش ساخته از پاسخ به سوالاتی که با سوالات قبلی تفاوت اندکی داشته عاجز مانده است. روش تناسبی کمک شایانی به درک اصولی مسائل میکند.

بیشترین سوال شیمی از کدام کتاب است؟
توزیع سوالات از هر کتاب برابر است.

3 نکته خیلی مهم

1- کتاب درسی را به هیچ وجه کنار نزارید. به همه متن، شکل، جدول و نمودارهای کتاب درسی باید تسلط کافی داشته باشید. چندین و چندبار کتاب درسی را دوره کنید. یادتان باشد هیچ جزوه، فیلم و کتاب کنکوری نمی تواند جای کتاب درسی را پر کند.
2- هیچ فصلی را در شیمی کنار نگذارید. مباحث شیمی پیوستگی زیادی به همدیگر دارند همچنین سوالات و گزینه های ترکیبی زیادی طراحی می شود.
3- یک جدول تناوبی یا کپی آن حتما روی میز مطالعه خودتان بچسبانید تا آنقدر چشمتان به آن برخورد کند تا ملکه ذهنتان شود. حفظ اعداد و عناصر بصورت کورکورانه و طوطی وار لازم نیست. با استفاده از اعداد اتمی گازهای نجیب، عناصر اصلی و تعداد گروه و دوره می توانید به جایگاه خیلی از عناصر به خصوص عناصر واسطه پی ببرید.

4.9/5 - (77 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا