تازه های شیمی

دست یابی به روش جداسازی مایعات به کمک لیزر

دست یابی به روش جداسازی مایعات به کمک لیزر

دانشمندان به روش دستیابی برای جدا کردن دو مایع از یکدیگر با استفاده از لیزر با موفقیت دست پیدا کرده اند. پژوهشگران اسکاتلندی با استفاده از لیزر موفق شدند ضمن ایجاد فازهای مختلف، دو مایع ترکیب شده را از هم جدا کنند. در این روش جدید، از لیزر برای مهار نوسانات در ارتباط با یک نقطه به اصطلاح بحرانی و هدایت کردن این سیستم به سمت فازهای مختلف استفاده می شود.
پروفسور کالاس واین از دانشگاه گلاسگو که این رویکرد و روش جداسازی مایعات به کمک لیزر را طراحی و ابداع کرده است، بیان کرد: ما در آزمایش ها از مخلوط ساده دو مایع و یک دیود لیزر نسبتا کم قدرت برای بیرون کشیدن یکی از این دو مایع از مخلوط استفاده نمودیم. این کار تا حدودی مشابه ریختن مقداری شیر درون یک فنجای چای و بعد جدا کردن شیر از چای با استفاده از یک لیزر است.
دانشمندان این موفقیت و کشف را اولین گام به سمت درک کامل نقش نوسانات مهم در تشکیل هسته کریستال عنوان کردند و بیان داشتند: هدف ما دستیابی به توانایی کنترل کامل هسته زایی از جمله نوع کریستالی است که تولید می شود.
در نهایت این پیشرفت می تواند به ایجاد یک تکنیک در تولید کامپیوترها، تلفن ها، داروها، رنگ ها، لامپ های خورشیدی و سلول های خورشیدی کمک بسیاری کند، به طوری که آن ها را بسیار ارزانتر کند.

منبع: independent ایندیپندنت

5/5 - (35 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 4.83 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا