مقالات تخصصی شیمی

دانلود مقاله خاصیت و کاربرد ضد میکروبی نانو ذرات اکسید روی

دانلود مقاله خاصیت و کاربرد ضد میکروبی نانو ذرات اکسید روی
دانلود مقاله خاصیت و کاربرد ضد میکروبی نانو ذرات اکسید روی

 نانو ذره ZnO داراي خاصیت ضدباکتریایی بر علیه باکتریهاي گرم مثبت و گرم منفی است. منسوجات و مواد رنگ زاي مصرفی براي رنگ رزي آنها محیط هاي مغذي براي رشد باکتري ها محسوب می شوند. لذا براي جلوگیري از کلنیزاسیون باکتریها، ساخت منسوجاتی که داراي خاصیت ضدباکتریایی باشند از اهمیت بالایی برخوردار است.

ذرات نانو به خاطر خصوصیت هاي غیر معمول نوري، . شیمیایی، فوتوالکتروشیمیایی و الکتریکی، مورد توجه دانشمندان هستند مشخص شده است که بسیاري از فلزات سنگین در غلظت هاي بسیار کم، باکتري ها را از بین می برند. مکانیسم اصلی تاثیر نانوذرات بر روي باکتري ها . پروتئین و تخریب دیواره سلولی می باشد.DNA از طریق آسیب به فلزاتی نظیر مس، روي و کبالت از جمله مواد ضد باکتري موثر براي تکمیل خاصیت ضد باکتریاي منسوجات به شمار می روند. نانو ذرات نقره نیز براي بسیاري از باکتریهاي گرم منفی و گرم مثبت این خاصیت را دارا هستند اما هیچ ضرري به سلول هاي انسانی و پستانداران نمی رساند در شکل صنعتی، پارچه ها را با نانو ذرات مختلفی مانند نانو ذره نقره سترون کرده و از آنها به منظور جلوگیري یا به حداقل رساندن تاثیر باکتري هاي آسیب زا، مانند استافیلوکوکوس اورئوس، در بیمارستان ها استفاده می کنند یکی از مهم است که در بسیاري از کشورها در مقیاس (ZnO) ترین نانوذرات، اکسید روي صنعتی استفاده می شود مکانیسم عمل اکسید روي نیز شبیه سایر نانو ذرات است ولی بیشتر از طریق تخریب دیواره باکتري عمل می کند. با توجه به این ویژگی نانوذره اکسید روي به عنوان یکی از پرکاربردترین نانوذرات براي مقابله با باکتري هاي گرم منفی و گرم مثبت مورد استفاده قرار گرفته بر باکتري هاي ایجاد ZnO اند. هدف از انجام این مطالعه تعیین اثر نانو ذره کننده عفونتهاي بیمارستانی می باشد.

برای دانلود مقاله خاصیت و کاربرد ضد میکروبی نانو ذرات اکسید روی ، روی لینک های دانلود کلیک کنید

4.8/5 - (289 امتیاز)
لینک های دانلود
منبع مطلب

نویسندگان :زیبا ویسی ملکشاهی ، داود افشار ، رضا رنجبر ، محمد حسن شیرازي ، فرزاد رضایی ، رامینا محبوبی ، زهرا پاکباز ،سارا حاجی خانی

به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا